Elektrikli Harley Davidson ile 24 Saatte 1723 Kilometre

Daha önce burada Harley Davidson’un elektrikli bisikleti için bir içerik girmiştik. Bu içeriğimiz ise Harley Davidson LiweWire adındaki Harley’in ilk elektrikli motosikleti üzerine. Harley Davidson Liwewire tam dolu bataryayla 225 kilometre yol gidebilen 0’dan 100’e yalnızca 3 saniyede ulaşabilen bir motosiklet.

Elektrikli Harley Davidson ile 24 Saatte 1723 Kilometre | Harley Davidson Liwewire Yandan 1

Biliyorsunuz elektrikli motorlarda aktarım organı çok olmadığından güç doğrudan tekerlere gidiyor. Bu sebeple tork ve hızlanma açısından bu rakamlarla karşılaşabililiyoruz. Ayrıca elektrikli motorların birçoğunda iki vitesli şanzıman kullanıldığı için 0’dan 100’e böyle inanılmaz bir zamanlamayla ulaşabiliyorlar.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA MENZİL

Ancak bugünkü içeriğimiz bu bilgilerden fazlasını içeriyor. Elektrikli araçlarda menzil … Elektrikli araçların geçmişteki tek zayıf noktaları tam dolu bir bataryayla gidebildikleri menzildi. Ancak artık benzinli araçtaki tam dolu bir depoyla gidilebilecek yoldan daha fazlasını gidebilir bir duruma geldiler ve şarj süreleri de neredeyse bir benzin alma ve soluklanma süresine erişti. Elektrikli Otomobil Pazarındaki Son Gelişmeler içeriğinde bunları detaylıca açıklamıştık.

Elektrikli Harley Davidson ile 24 Saatte 1723 Kilometre | Harley Davidson Liwewire Yandan 2

Bu gelişmeleri deneyimlemek isteyen İsviçreli sürücü Michael von Tell de Elektrikli Harley Davidson ile Zürih Stuttgart arasını gide gele tam 23 saat 48 dakikada 1723 kilometre yol yapmayı başardı. Normalde bataryayı tam doldurmak için 40 dakika gibi bir süreye gereksinim duyan Michael bunun yerine her 150 kilometrede bir aracını hızlı şarjla 25 dakika şarj ederek yoluna devam etti.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN MENZİLLERİ UZAYACAK MI?

Resmi kayıtlara henüz geçmese de bu elektrikli bir motor ile 24 saatte yapılan en uzun sürüş olarak tarihteki yerini aldı. Peki Elektrikli Otomobillerin Menzilleri Uzayacak mı? Gelişme kaçınılmaz sevgili okur. Bakın İstanbul’da Koronavirüs salgını nedeniyle halk evine kapanınca. Trafik yok olup karbon salınımı azaldığı için hava kirliliği %35 oranında azaldı. Karbon salınımını düşürmek için dünya elektrikli motorlara geçmek zorunda. Merak etmeyin bu menzil ve şarj süreleri de çok daha çılgın noktalara ulaşacak. Çünkü bu batarya ve şarj öyle bir iş ki her sektör bu alandaki gelişmelere olumlu etki ediyor. Bilgisayar ya da cep telefonu sektöründeki bir gelişme dahi elektrikli araçların menzillerine olumlu olarak yansıyor. Xiaomi son seri telefonlarında 60 watta kadar kablosuz şarj olanağı sunmaya başladı mesela. İncecik telefonlara sığan miliamper sayılarını ve desteklediği şarj protokollerini siz görüyorsunuz. Bu teknolojiler büyüyecek ve pek yakın bir gelecekte daha da ucuzlayacak.

Biraz sabır diyor ve yazıyı burada sonlandırıyorum. Kendine iyi bak.

NOT: Buraya eklediğim videonun kaynağı şurası sayın okur.Harley Davidson Liwewire, Elektrikçi Araçlar En Fazla Kaç Kilometre Yol Gider?, Elektrikli Motosiklet

Yorum yaz!