El Hareketlerinin Anlamları

Merhaba gençler, El hareketlerinin Anlamları … şimdi detaylarını vereceğim bu iş, iki sanatçının işi. Ama özeti şu: Pandik parmağı dünyanın her yerinde aynı değil! Ya da mesela bizdeki çomakla elin adamının çomağı bir değil.

Dil üzerine çalışan ve beden dili konusunda da uzun süren araştırmalarda bulunmuş bir insan olarak(akademikliğe gel). Brezilyalı fotoğrafçılar Nei Valente ve Laila Varaschin’in yaptığı bu çalışma bence atıf alır diyorum. Merak ediyorsanız bir stop-motion falan da yapmışlar arama motorlarından şeyedip ulaşabilirsiniz.

El Hareketlerinin Anlamları | 4 3 1 El Hareketlerinin Anlamları | 3 4 1 El Hareketlerinin Anlamları | 2 6 1

Bir ara bu işin kaymağını Okan Bayülgen iyi yemişti hareketi yapıp sonra ama bu şu dilde şu anlama geliyor diye gönderimlerde bulunmuştu kendisi. Güya çok zeki olduğunu düşünerek. Biri kendisine çok zeki olmadığını ama iyi bir televizyoncu olduğunu anlatmalı. Yaşlandıkça da konuklarının sözünü çok bölmeye çok konuşmaya başladı. Ama konumuz bu değil.

Bu alan üzerine Yüksek Lisans yaparken uzun bir ödev hazırlamıştım. Hakikaten kültürlere göre inanılmaz farklar var. Burada yaptığınız bir hareket dünyanın başka bir yerinde hapse girmenize bile neden olabilir. Dilin ortaya çıkışını dilbilim incelerken böyle semboller hem dilbilimin hem de göstergebilimin alanına giriyor. Kimi el hareketlerinin anlamları gerçekten ilginç tarihi gerçekliklere dayanıyor. Söz gelimi yıllardır kullanılan “V” zafer işaretinin ortaya çıkışı ikinci dünya savaşı ve Churchill’e kadar gidiyor. İşin içinde eşcinsel bir bakanın yaptığı açıklamalar bile var.

İNTERNETİN ETKİSİ

Dolayısıyla hangi hareketi nerede yaptığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Gerçi Youtube çıktı çıkalı milletlerin ilginç özellikleri ve milletlarası farklar neşeli Youtube videolarında yer almaya başladı ne güzel. İnsanlar dünyanın her yerinden bilgi üretiyor ve bütün insanlığa sunuyor ne güzel. Bir taraftan tekelleşmeye neden olacak Google çalışmaları olsa da böyle bir olanak yaratmak dünya için paha biçilemez bir deneyim.

Butik web sitelerinin dünyanın öbür ucuna erişmesi, annenizin sizi ilk görüntülü aradığındaki hıçkırıkları değişimin ne büyük olduğunu gözler önüne seriyor. Eskiden düşünsene başka bir ülkeye gidiyorsun. Bitti gitti ne telefon ne email ne internet. Gitti çıktı hayatından kimse o giden. Yaşasın bugünlere diyor ve bir yazıyı daha karışık duygular ve dağılmış bir finalle burada sonlandırıyorum.

Yorum yaz!