Dünyanın En Uzun Tüneli

Tüneller çocukluktan beri hep ilgimi çekmiştir. Slyvester Stallone’un oynadığı Daylight filmi dahi bende bir sarsıntı yaratmamış üstüne üstük merakımı artırmıştır. Sonra yeni tünellerdeki FM bandımıza giren uyarılar, büyük ışıklar, arabaların yankılanan sesleri hep beni heyecanlandırmıştır. Bu sebeple bugün Dünyanın En Uzun Tüneli yazısıyla karşınızdayım.

Dünyanın En Uzun Tüneli | Daylight Filminden

Daylight filminden bir sahne

‘Manyak mısın bozkirinokuru böyle heyecan mı olur, betondan keyif mi alınır?’ demeyin. Bilirsiniz Apartmanların Tarihi‘nde betondan tiksindiğimi belirttim. Yol yaptılar yol diye iktidar yancılığı yapacağım da yok ama tüneller hep ilgimi çekti sevgili okur bu bir gerçek. Onlar modern yüzyılın Süveyş Kanalları gibi geliyor bana. Özellikle İzmir’deki Konak tünellerinin açılışına benden çok sevinen olmamıştır mesela. Tehlikeli bir çevre yolu göbeğine sahip olsa da ilginç yapılar işte vesselam.

Dünyanın En Uzun Tüneli | zmir Konak Tüneli

Gelelim konumuza: Avrupa’nın en uzun tüneli olacağı açıklanan Trabzon – Gümüşhane Karayolu’na yapılan Zigana Tüneli’nin haberinden sonra dünya tünellerini araştırmaya başladım. Birincisi Zigana Tüneli’nin uzunluğu aradaki boşluklarla beraber 29 kilometre ve yapımı tamamlanmadı. Dünyanın ve aynı zamanda Avrupa’nın en uzun tüneli ise gerçekte Gotthard tüneli. Kendisi 57 kilometre uzunluğunda ve İtalya, İsviçre,  Avusturya ve Almanya’yı birbirine bağlıyor. Şimdi tamam yalan yok Zigana Tüneli bir karayolu projesi, içinden araç geçecek; Gotthard tüneli ise tren için tasarlanmış; dolayısıyla bir karayolu üzerine kurulan Avrupa’daki en uzun tünel hakikaten Zigana Tüneli ancak benim ilgimi çeken başka bir şey daha var. Gotthard Tüneli’nin açılışı için dört avrupalı başbakan bir araya gelmiş sevgili okur.

AÇILIŞ FOTOĞRAFI

Dünyanın En Uzun Tüneli | Dört Ülkenin Başbakanı Tünel Açılışında

Avrupa’daki bu ortak yaşam fikri gerçekten çok ilginç. Gerçi Eric Hobsbawm, Kısa 20. Yüzyıl 1914 – 1991 Aşırılıklar Çağı adlı kitabında tam olarak bu ortak hareket etme özelliğini Avrupa ülkelerinin tek başına artık var olamayacakları gerçeğinin itirafı olarak açıklıyor ama benim dikkatimi çeken şey başka.

Dünyanın En Uzun Tüneli | Gotthard Tüneli

Gotthard Tüneli

Demek ki böyle büyük projelerin başbakanlar ya da cumhurbaşkanları tarafından açılması normal. Ben sadece bizim ülkemize ait zannedip yeteri kadar modern olmamakla hayıflanıyordum ama demek ki normal yani. Bunlar harbiden modern yüzyılın süveyş kanalları hakikaten büyük projeler demek ki diye düşündüm.

Dünyanın En Uzun Tüneli | Zigana Tüneli Simülasyonu

Zigana Tüneli’nin Bilgisayar Çizimi

Tabi bu yüksek teknoloji ürünleri üretemediğimiz, yerli girişimimiz olmadığı ve her şeye ton yüküyle vergi verdiğimiz gerçeğini değiştirmiyor ama projeler de çok önemsiz değilmiş diye düşünüyorum. Hayır ben muhalif bir insan sayılabilirim. Projelerden önce yoksulun karnının doyması gerektiğine, özgürlüğün artması gerektiğine, adalete özen gösterilmesi gerektiğine, üretim yapılması gerektiğine, bilime eskisi kadar değer verilmesi gerektiğine inanıyorum ancak ezbere muhalefet de yapmamak lazımmış, bu tüneller de önemliymiş diyorum.

Gotthard Tüneli’nin açılışına böyle zombili bir fotoğraf da eklemeyi unutmamışlar.

Dünyanın En Uzun Tüneli | Tünel Açılışı Zombi Yrüyüşü

O nasıl yürüyüş arkadaş diye ekliyor ve hepinize yakşanlar diliyorum.

NOT: Trabzon’un çıkışında milletin ağzının suyunun aktığı ancak çok gereksiz bir tünel var onu da başka bir yazıda anlatmak umudunu besliyorum.

Yorum yaz!