Dünyadaki En Küçük Jet

The FLS Microjet, amatör bir homebuilder kitinden üretlilen; yüksek performanslı, aerodinamik yapıya sahip, tek koltuklu, düşük kanatlı tamamı metalden üretilmiş küçük jet yani bir hava aracı.

Tasarım ilk olarak 1970’li yıllarda Bede Aircraf’tan Jim Bede tarafından geliştirilmiş. Zaten ben oldum olası bu homebuilder kitlere bayılıyorum sevgili okur. Geçen de youtube videosu izleyerek küçük ailesiyle tek başına kocaman iki katlı ev yapan sevimli bir kadın görmüştüm. Bira yapma kiti olsun araba yapma kiti olsun ev yapma kiti olsun bana bunlarla gelin.

Küçük Jet tasarımının ünlenmesi ise 1983 yılında çekilen Ahtapot adlı James Bond filminde yer almasıyla olmuş. Yıllar boyunca birkaç gösteri ekibi bu aleti kullanıp tüm dünyadaki hayranlarını cezbetmiş ama şu an dahi dünyada uçuşan çok az küçük jet varmış.

ADAMDAKİ HOBİYE BAK

Sevgili gençler biz ekmek kavgamızı verdiğimiz için canımızın sıkılmasına olanak bulamıyoruz ama sıkı can iyidir bakın insanı üretkenliğe ve hobileriyle uğramaya teşvik eder. Bu jetin de bildiğim homebuilder kiti varmış. Bu homebuilder ket bildiğin evde yapım üzerine oluşturulmuş bir kit. Evde bin parça yapboz yapacağınıza alın bu aracı biz içine vidasına kadar koyduk. En azından ortaya çıkardığınız şey bir işe yarar düşüncesiyle piyasaya sürülmüş bir ürün yani.

Daha önce Maiotik’te Kano adlı firmanın homebuilder kitini incelemiştik orada da Raspberry Pi üzerinden kendi bilgisayarınızı kendiniz yapın gibi bir durum vardı. Aslında tam şu karantina döneminde uğraşılacak işler ama bizim için fazla pahalı. Türkiye’de de bu konuda oturmuş bir sektör yok. Bunlar refah seviyesiyle doğru orantılı satın alım alanları çünkü. Hoş açılsa alan olur ama buralarda pek denenmedi şimdiye kadar.

Küçük Jet çok güzel bir dede-torun aktivitesi bence tam Amerikan filmlerindeki gibi ya da baba-oğul projesi iki katlı evinizin bodrumunda duruyor haftasonları inip jetinizle uğraşıyorsunuz falan. Çocuk ergenliğe girince sizi yalnız bırakıyor ama sonra evlendikten sonra bile gelip yapmaya devam ediyor. En son çocuğun da çocuğu olunca jeti nihayet bitiriyorsunuz ve ellerinizde biralarla iki katlı evinizin geniş salonlu ilk katında küçük bir parti veriyorsunuz.

Bugünlük aktaracaklarım bunlar. Görüşürüz.

Yorum yaz!