Dünyadaki İlk Hava Taksi

ÖZET: Butik bir teknoloji şirketi olarak kurulup fonlama siteleri tarafından desteklenen, dünyanın ilk hava taksi aracını kullanıma sokmak üzere olan bir şirketin öyküsünü anlatıyoruz.

OKUMA SÜRESİ: 4 Dakika

Volocopter nam-ı diğer hava taksi, Alexander Zosel ve Stephan Wolf tarafından kurulan Almanya merkezli bir şirket. Elektrikli hava araçları üretmek üzerine odaklanmışlar. Firma ilk olarak 2011 yılında Volocopter VC1 ve Volocopter VC2 adında iki prototip tasarlamış. Teknolojisini görücüye çıkarmış ve bir süre sonra da iki koltuklu Volocopter VC200’ü duyurmuş.

Ardından bu prototipler 2013 yılında Volocopter 2x’e dönüşmüş. Firma bu başarısını iş yürürken yatırım almak amacıyla fonlama sitelerine taşımış. Seedmatch üzerinden yapılan fonlamada 2 saat 35 dakika içerisinde 500 bin dolar fonlamaya ulaşarak Avrupa rekorunu kırmış. Fonlamada kazanılan bu para da Volocopter VC200’ün prototipini oluşturmak için kullanılmış.

Bu başarıların ardından büyük otomobil firmalarının da dikkatini çekiyor Volocopter. 2017 yılında neredeyse çağdaş arabanın mucidi diyebileceğimiz Daimler’in de içinde bulunduğu bir grup şirketten 25 milyon dolara yakın yatırım alıyor. Bu da Volocopter’ın 2x adlı modelini anlaştığı Alman bir uçak üreticisi olan Flugzeugbau ile Nisan 2018’de seri üretime geçirme kararını almasını sağlıyor.

En son Volvo’yu da satın alan Geely’nin 9 Eylül 2019’da yaptığı yatırım, Terrafugia ve Lotus gibi şirketlerin de desteğiyle firma 2019 yılında 55 milyon dolara yakın yatırım alıyor. Gelecekte bu firmanın adını çok duyacağız gibime geliyor. Bakın Alman borsasına açılırsa falan alın bir hisse senedi. Bir de beni heyecanlandıran Volocopter’ın elektrikli hava taksisi yapmak için keşfedeceği her şey büyük olasılıkla elektrikli otomobil teknolojisine de doğrudan etki edecek.

Saatte 110 km hıza ulaşabilen Volocopter’in ilk hava taksisi Helsinki Havalimanındaki testlerden de geçmiş durumda. Bakalım gelecek, Futurama’dakine ne kadar benzeyecek?

Yorum yaz!