Öncelikle pasif ev nedir? onu bilmemiz gerekiyor. Pasif Ev: Enerji kaynaklarımızın tükendiği dünyada enerji kullanımını minimuma indirecek, doğal gaz, elektrik, su gibi aboneliklere ihtiyaç duymadan, dışarıdan enerji girişine gerek kalmadan kendi enerjisini kendi üretebilecek bir ev çeşiti.

Yeşile dönmek! İşte Colarado’da yapılan da yukarıda anlattıklarımdan farklı değil. Colarado’nun Rocky Dağları’nda bulunan yerleşke, enerjiyi muhafaza eden materyallerden yapılmış. Isı kaybı falan gibi problemler yaşanmıyor yani. Tabi sende karlı dağ havasında kapıyı eşek kadar ayırıp açık tutmayacaksın yoksa ev soğur. Bir de anılarım depreşti: Bir ara bizim ev dışarıdan daha soğuktu sevgili okur bilir misiniz? Kapıyı hemen kapatırdık ki dışarıdaki insanlar daha fazla üşümesin. Doğal gaz o kadar pahalıydı.

Devam etmek istiyorum: Deniz seviyesinden 6800 feet yüksekte olan bu yapı toplu ve özel alanlarıyla, sade iç tasarımıyla Japon kültüründen ve japon yaşam alanlarından ilham almış.

Artması bütün dünya için harika bir gelişme. Enerji konusunda dışa bağımlı Türkiye de bu işe yatırım yapsa hiç fena olmaz.