3 Boyutlu Yazıcı ile Araba Yapımı

Merhaba sevgili okur, burada hep otomobil sektörünün geleceğinin elektrikli araçlarda olduğunu söyledik ancak o işin artık gelecekliği falan kalmadı. Elektrikli araçla pazara hakim olmak üzereler. O gelecek artık geldi yani. Şimdiyse size yepyeni bir şeyden söz edeceğim. Otomobil sektörünü baştan aşağı değiştirecek bir şeyden: 3 Boyutlu Yazıcı ile Araba Yapımı

Almanya merkezli Bigrep adında bir şirket var. Bu şirketin Nowlab adında da bir araştırma laboratuvarı var. Bu laboratuvar. 3 boyutlu yazıcılar üzerine düzenli olarak çalışıyor ve 3 Boyutlu Yazıcı ile Araba Yapımı işini de kafasına koymuş durumda. Bunun için Amerikan Uçak şirketi Airbus ve sağlam elektrikli motorlarıyla tanıdığımız Bosch ile de bir anlaşma yapıyor ve bünyesinde 3 boyutlu yazıcıyla üretilen ilk arabayı yapmak için çalışmalara başlıyor.

LOCİ

3 Boyutlu Yazıcı ile Araba Yapımı | Loci Prototipi

Ortaya yukarıda da gördüğünüz Loci adındaki bu bebek çıkıyor. Bu araba elbette prototip ve üretimi hayli pahalıya mal olmuş durumda. Ancak araladığı kapı, sektörü çok sıra dışı bir yere götürecek. Çünkü 3 boyutlu yazıcı ile araba yapımı aynı zamanda müşterilere araçlarını kişiselleştirebilme olanağı sunuyor. Daha da ileride tamamen müşterinin isteğine uygun olarak üretilmiş özel yapım araçlarla karşılaşacağız. Gelecekte bildiğin Need for Speed’den araç modifiye eder gibi kendi arabamızı yapıp sipariş edebileceğiz. Şimdilik inanılmaz pahalı bir teknoloji gibi duruyor olabilir ancak şüphesiz ki bu ucuzlayacak ve zeki mühendisler üç boyutlu yazıcıyla araba üretmenin daha kolay yollarını bulacaklar.

Ben on yıl içinde bir elektrikli araca sahip olacağımı biliyorum. Bu tercihlerimize göre düzenlenen arabaları görebilir miyim? Görsem de henüz genel kullanıcının satın alacağı fiyatlara iner mi bilmiyorum. Ancak devrimsel bir teknolojiyi oluşturduğu ve pazarlanabilir niteliğe bürüdüğü de bir gerçek.

Bu araç tuhaf bir biçimde aklıma Mini Cooper’ları getirdi o araçları da butik üretiyorlardı eskiden. Yani aynı fabrikadan çıkmasına rağmen birbirinin tıpatıp aynı bir mini bulamıyordunuz. Üç arabada bir farklı ayna, farklı bir tampon, başka malzemeden yapılmış bir kaporta gibi değişiklikler uyguluyorlardı. Bu da araçları butik ve benzersiz bir hale getiriyordu. Hatta eski modellerin fiyatları da uzun süre bu sebeplerle yüksek kaldı.

Bu yazdırılabilir arabalar teknolojinin gelişmesi de çok şeye gebe benden demesi. Görüşürüz.

Yorum yaz!