Birleşik Krallıkta yaşayan Lee Frost adında bilinen bir manzara ve seyahat fotoğrafçısı var. Kendisi aynı zamanda dünyanın en çok satan fotoğraf yazarlarından da biri. 15 yaşında Sovyet yapımı Zenith adındaki 35 mm’lik bir SLR’la fotoğraf dünyasına adım atan abimiz kısa zamanda kendini geliştirmiş ve bir tatil sırasında hayatın sıradan bir işte çalışmaya değmeyecek kadar kısa olduğunu fark ederek kendini fotoğrafa adamış.

Ergenlik yıllarından itibaren çektiği fotoğrafları yerel basın kuruluşlarına satarak küçük telifler kazanmaya başlayan Frost’un 1988 yılında İstanbullu bir arkadaşıyla çıktığı yolculuk hayatını değiştirecek gelişmeyi hazırlamış. Yolculuk sonunda fotoğrafını yarışmaya yollayan Frost, SLR Photograph Magazine adlı derginin yarışmasında sürpriz bir birincilik elde etmiş. Yanlış çevirmediysem sonradan yarışmaya yalnızca üç kişinin katıldığını falan söylemişler ama önemsiz. Ödülü alan Frost bir sene sonraki Türkiye broşürünü hazırlama işini de kapmış.

Yardıra yardıra onlarca sergi açan, onlarca kitap çıkaran ve binlerce kopya satan bir adam haline gelen Lee Frost, dünyada adından sıkça söz ettiren biri konumunda şu an. Kendisinin son çalışması ise bir hayli ilginç.

Zamana teslim olmuş nesneleri ve mekanları fotoğraflayan abimizin “Zaman ve Kum” biçiminde de tarif edebileceğimiz büyülü ve sanki gerçeküstü bir perspektifi var.

İyi bakınmalar.