Lee Frost Zaman ve Kum

Birleşik Krallıkta yaşayan Lee Frost adında bilinen bir manzara ve seyahat fotoğrafçısı var. Kendisi aynı zamanda dünyanın en çok satan fotoğraf yazarlarından da biri. 15 yaşında Sovyet yapımı Zenith adındaki 35 mm’lik bir SLR’la fotoğraf dünyasına adım atan abimiz kısa zamanda kendini geliştirmiş. Bir tatil sırasında hayatın sıradan bir işte çalışmaya değmeyecek kadar kısa olduğunu fark ederek kendini fotoğrafa adamış.

Ergenlik yıllarından itibaren çektiği fotoğrafları yerel basın kuruluşlarına satarak küçük telifler kazanmaya başlayan Frost’un 1988 yılında İstanbullu bir arkadaşıyla çıktığı yolculuk hayatını değiştirecek gelişmeyi hazırlamış. Yolculuk sonunda fotoğrafını yarışmaya yollayan Frost, SLR Photograph Magazine adlı derginin yarışmasında sürpriz bir birincilik elde etmiş. Yanlış çevirmediysem sonradan yarışmaya yalnızca üç kişinin katıldığını falan söylemişler ama önemsiz. Ödülü alan Frost bir sene sonraki Türkiye broşürünü hazırlama işini de kapmış.

Yardıra yardıra onlarca sergi açan, onlarca kitap çıkaran ve binlerce kopya satan bir adam haline gelen Lee Frost, dünyada adından sıkça söz ettiren biri konumunda şu an. Kendisinin son çalışması ise bir hayli ilginç.

Zamana teslim olmuş nesneleri ve mekanları fotoğraflayan abimizin “Zaman ve Kum” biçiminde de tarif edebileceğimiz büyülü ve sanki gerçeküstü bir perspektifi var.

Lee Frost Zaman ve Kum | Kumla Kaplanmış Araba Lee Frost Zaman ve Kum | Zaman ve Nesne Lee Frost Zaman ve Kum | Kum ve Zaman Lee Frost Zaman ve Kum | Kum Fırtınası Lee Frost Zaman ve Kum | Zaman ve Kum Lee Frost Zaman ve Kum | Kum ve Kırık Kapı Lee Frost Zaman ve Kum | İçine Kum Girmiş Ev

İyi bakınmalar.

Yukarıdaki görselleri daha önce hakkında çok yazı yazdığımız Gürsel KORAT‘ın ilgisini çekeceğini düşündüğüm için ona da gösterdim hakikaten ilgisini çekti. O da zaman kavramına kafayı takmış bir insan.

ZAMANIN DİLDE GÖRÜNÜMLERİ

İnsan zamanı nasıl açıklayacağını bilemiyor aslında insanların sanal bir takım bölümlere ayırdıkları ve kendilerini düzenlemek için uydurdukları bir düzenek ancak derinden derine çok daha ilginç bir ilerleyişi var. Yani bu tanımın ve göreceliliğin dışında adı konulmamış bir işleyiş. Hayır burada kaderci bir yanıt vermeyeceğim ama tuhaf. Bir çeşit enerji gibi bir şey zaman akışı ve dalgası değişiyor sürekli olarak. Yaşamın gizemi de bu akış ve dalga içinde saklanıyor bence.

Zamanın dilde görünümleri de çok ilginç yalnızca şimdiki zaman kalıbı olan kabile dilleri var. Bu kabilelerde birbirini aldatmak çok yadırganmıyor. Çünkü düşünceyi ve anıyı bugüne taşıyacak bir dil kalıpları bir düşünce sistematikleri yok.

Zamanı ve dili çözen yaşamayı da çözer sevgili okurlar.

Yorum yaz!