Yüzüyor Gibi Duran Ev

Australia F2 adlı mimarlık şirketinin yaptığı bu çalışmanın ardında birtakım perspektif hileleri ve şık modern bir mimari vücut bulunuyor. Avustralya kıyılarında bulunan ve içine girdiğinizde yüzüyor gibi duran bu ev aynı zamanda kiralıkmış. Gücü yeten gitsin otursun. Bana çok sıcak gelmedi. Soğuk bura yuva gibi değil. Nerede annemin beyaz tül perdeleri, nerede babamın kanepe üzerinde duran çorabı, nerede tüplü televizyon dedirtiyor insana. Ayrıca sahilde de günübirlikçiler yok. Olmamış!

Yüzüyor Gibi Duran Ev | Avustralyadaki Lüks Ev

Bütün bunların yanında türkiyede imarlı arazi alıp hazır proje onaylamak dışında bir iş yapmayan mimarlık şirketlerine de teessüflerimi sunarım. Moloza dayalı ekonomi mi olur nan!

Yakşanlar diler huzurunuz kaçmasın isterim.

Yüzüyor Gibi Duran Ev | Yüzüyor Gini Duran Ev Yüzüyor Gibi Duran Ev | Pahalı Evler Yüzüyor Gibi Duran Ev | Modern Evler Yüzüyor Gibi Duran Ev | Konaklamanın Bir Gecesi Yüzüyor Gibi Duran Ev | Deniz Manzaralı Lüks Ev Yüzüyor Gibi Duran Ev | Bir Gece Konaklamak Pahalı

He bi de evin kirası: 440 Avustralya doları ile 1220 avustralya doları arasında değişiyormuş. Kira dediysek aylık değil gecelik yani. Garsoniyer hesabı. Çirkinleştim gidiyorum.

NOT

Yüzüyor Gibi Duran Ev … baktıkça Youtube’da daire adında bir kanal var. Aklıma o geliyor gerçekten bazen internette dolaşırken ya da Youtube’da video izlerken o ünlü youtube yorumu gibi birileri dünyaya yaşamaya gelmiş biz de yaşamaya gelenleri izlemeye gibi hissediyorum. Çılgın başarı öykülerine inanmıyorum. Nitekim yalnızca ara kazanmak da başarının bir ölçütü değil. Elbette yaptığın işin karşılığını almak ve hobilerinin para etmesi önemli ama tek gerçek o da değil.

Böyle bakıyorum buna benzer resimlere videolara ya da Youtube’daki daire kanalına zevk sahibi insanlar kendilerine çok güzel yaşam alanları kurmuşlar. Genelde ciddi para kazanan şirket sahibi insanlar ya da aileden zengin akademik kariyeriyle uğraşan insanlar. Hayır onlara kızmıyorum azınlıktalar ve bunun bilincinde olarak zevk sahibi bir yaşam sürüyorlar. Topluma hizmet etmeye gayret ediyor ya da akademi alanında ulusumuza yararlı olacak işlerle uğraşıyorlar bir elit nefretim yok ama düzene karşı ufak bir kırgınlığım var sanırım.

Her gece yeminler edip allahım ben neden böyle yerlerde yaşayamıyorum diye isyan etmiyorum ama sanki insanlığın bundan daha iyisini hak ettiğini herkesin düşlediği yaşam alanını yaratmak için olanak bulması gerektiğini düşünüyorum. Evet evsiz insanlar var savaşlar var ama bunları da düşünmek gerek dünyayı böyle incelikler kurtaracak eninde sonunda.

Kapitalizmin en azından daha insancıl bir şeye evrileceği Koronavirüsü salgını sonrası dünya biraz daha yaşanılabilir bir yer olur umarım. Doğayla anlaşan kurduğu düzeni insanların adalet duygusunu örselemeden sürdüren bir ekonomik sistem….

Yorum yaz!