Yeni Başlayanlar için Origami

Origami ile ilgilenen ya da çocukluktan beri origamiyle ilgilenseydim diyen, olmadı çocuğuma kağıttan üç beş bir şey yaparım diyen okurlar için muazzam bir kaynak bulduk.

Foldschool!

Foldschool’da yazıcınızdan çıktısını alabileceğiniz materyallerden tutun da adım adım işlemlerin nasıl yapılması gerektiğini anlatan kılavuzlara kadar onlarca döküman var. Siteyi hatmetmeyi başaran olursa kağıt katlama konusunda uzman olacağını söyleyebilirim.

Vakti zamanında bir de böyle ahşap ev yapma kılavuzu bulmuştum. Adamlar siteye hangi ahşabı almanız gerektiğinden hangi plana göre çakmanız gerektiğine, çalışma takvimine kadar her şeyi eklemişlerdi. Bulursam onu da yazarım.

Hatta bu noktada Youtube videoları sayesinde ailesiyle beraber kendi evini yapmaya başlayan bir kadının hikayesi var. Hiçbir şey bilmeden yola başlayıp Nasıl Yapılır? videolarıyla kendilerine mis gibi ev yapmışlar. Videosu hemen aşağıda:

Modern hayat ne yazık ki kendi evimizi yapmak gibi en insani, en doğal hayallerimizi dahi elimizden aldı. İlla sanki her şeyi yapmak için tonlarca bilgiye ihtiyacımız olduğunu ya da mutlaka tonla para harcamamız gerektiğini düşünür olduk. Ya da koşturmacadan bu işlere ayıracak vaktimiz olmadığını söyleyip durduk. Elbette bilgiye, paraya ve özellikle de zamana ihtiyacımız var ama hepsi sırası geldikçe yavaş yavaş çözülüyor. Önemli olan başlamak. Bir başlarsanız gerisi mutlaka geliyor. Çünkü insanı hayalini gerçekleştirdiğini bilmek kadar motive eden başka bir şey yok.

Kendi evimizi yapabilir, kendi ürünlerimizi üretebilir, origami ustası olabilir, kodlama öğrenebilir ya da izlediğimiz belgesellerden hareketle yeni bir üniversiteye girip yeni alanımızda yeni bilimsel keşifler gerçekleştirebiliriz.

Sadece ilk adımı atalım.

NOT: Inside Edition’dan aldığımız videonun orijinal kaynağı şurada. Çevirisini Feyime’yle yaptık.

Yorum yaz!