Yaratıcı Bank Tasarımları

Ara sıra memleketimde duyularıma tecavüz eden yapılardan sıkıldığımda gözlerime bayram ettirmek amacıyla sevdiğim tasarım stüdyolarının mobilyalarına ya da mimari işlerine bakarım. Son gözdem de Nortstudio tarafından yapılan bank tasarımları.

Kent yaşamı gerçekten kimi zaman çok zorlayıcı olabiliyor. O kadar stresin, iş yetiştirme telaşının içinde varlıklı ve sorumsuz bir insan değilseniz uyumlu bir armoni bulup mutlu olmak gerçekten zor bir iş olabiliyor. Ancak aynı kent kimi sanatçılara da sonsuz bir esin kaynağı. Bizim uyumsuzluk gördüğümüz yerlerde, çirkin bulduğumuz yapılarda, ortaya çıkmamış; bir forma, bir işleve kavuşmayı bekleyen bir cevher görüyorlar.Yaratıcı Bank Tasarımları | Yaratıcı BanklarTabi bu cevheri bir araya getirmenin ve bir enerji üretmenin onlarca farklı yolu var. Bu, yazımızın konusu olan banklarda çelik ve alüminyum ile sağlanmış. Bank, üç ana yapıdan oluşuyor. Farklı düzenlemelerle sürekli biçim değiştirebilen bank tasarımları içinde parçalar birbirlerinin içine o kadar kusursuz bir biçimde eklemleniyor ki neredeyse yekpare bir görüntü ortaya çıkıyor.Yaratıcı Bank Tasarımları | Yaratıcı Banklar 2Geometrik ve estetik bir görünüme sahip bu bank tasarımları genelde kamusal alanlarda, müzelerde ve parklarda kullanılacakmış. Tabi özel tasarım olduğu için alıp özel amaçlarla da kullanabilirsiniz. Şirketiniz vardır alıp koymak istersiniz orası sizin bileceğiniz iş.

Tasarım uzmanlık değil ilgi alanım ama çok hoş bir tesadüf oldu. Bu sene okulumuzdaki çocukların teknoloji tasarım derslerine ben girdim ve burada ürettiğim içeriklerden de faydalanarak çok eğlenceli dersler işledik.

Yorum yaz!