XIII Remake İncelemesi (13. Artık Pek Tatsız)

İÇERİK ÖZETİ

XIII’ün yıllar sonra çıkan remake oyunu XIII Remake’i inceleyeceğiz. Videolar ne kadar ilgini çekiyor olursa olsun, geçmişi ne kadar özlemiş olursan ol merakına yenilip de sakın alma sevgili okur.

Önce şu remake ve remastered farkını belirtelim. Remake bir oyunun yeni teknolojilerle hataları giderilerek yeni baştan yapılması demek. Remastered ise oyunun ses ve görüntü kalitesi olarak artırılmasını anlatan bir kavram.

Gelelim XIII’ün yıllar sonra çıkan Remake’ine sürekli olumsuz ya da olumlu eleştirileri sunan tek bakış açılı niteliksiz bir inceleme yazmak istemiyorum ama o güzelim XIII’ü mahvetmişler sevgili okur.

Oyun ilk çıktığı dönemde, sahip olduğu çizgi roman benzeri tasarımla hem bilgisayarların ekran kaydını yormuyor hem de yaratıcı çizgi film atmosferiyle çağının ilerisinde keyifli bir oyun deneyimi sunuyordu. İlerle ve karşına çıkanları vur oyunu olsa da küçük bulmacalarıyla oynaması hayli keyifli bir işti.

Bir oyunda en önemli şey eğer oynamayı olanaksız duruma getirecek mekanik bir sorun ya da kurguda bir hata yoksa oyunun öyküsüdür sevgili okur. Grafik, müzik bunlar hep sonradan gelen, senaryonun atmosferini derinleştiren detaylardır. Oyunun ana omurgası her zaman senaryodur. O bakımdan ben senaryosuz oyunları unutulacak basit eğlenceler olarak değerlendiririm.

XIII’ÜN ÖYKÜSÜ

XIII’ün öyküsü de oyuncuyu kendine bağlayan tempolu bir öykü. Belki düşünsel anlamda çok derinlikli değil ama 90’lı yıllarda Amerikan sinemasının CIA ve FBI’lı altın aksiyon zamanlarını yaşadığı dönemde çıkmış kaliteli bir aksiyon filmi gibi hareketli. Oyunun başında kendimizi bilmediğimiz bir adada baygınlık geçirmiş bir biçimde buluyoruz. Bir cankurtaran kadın bizi kaldırıyor ve yürütmeye çalışıyor. Devamı ise helikopterler ve silahlı adamlarla çevrili bir cendere…

Adadan kendimizi kurtardıktan sonra kim olduğumuzu anlamak için ipuçlarının peşinden gideriz ve büyük bir suikastla ilgimiz olduğunu öğreniriz. Aslında bu suikastları önlemek için gizli görevdeyken suçun üzerimize atıldığını keşfederiz. Birkaç vatanseverin de yardımıyla sonsuz bir koşuşturmacayla gerçek suçluları ortaya çıkarmak ve FBI’a teslim etmek için çalışırız.

XIII HAKKINDAKİ ELEŞTİRİLER

Oyun öyküsü ve çizgi roman benzeri tasarımıyla atmosfer olarak hayli başarılı. Mekanların tasarımı da benzersiz. Senaryonun noktasına virgülüne bile dokunmamışlar bu da olumlu. Ancak kimi animasyonlarla ses örtüşmemekte, bazı alanlarda ani FPS düşüşleri yaşanmakta, ekranın çizgi çizgi olması gibi sorunlar var. Senaryo bizi sürüklüyorsa hadi geçmiş yılların anısına buna da katlanırız ancak oyun oynanamayacak kadar çok hata barındırıyor. Saymakla bitmeyecek kadar çok sorunu var. Ben o kadar not aldığım için en azından belli başlılarını kanıtlarıyla birlikte aşağıda madde madde sıralayacağım.

– Yapay zeka rezalet.

– Fare hassasiyeti korkunç. Ayarlamak için hayli zaman harcadım.

– Kimi animasyonlar bariz atalar barındırıyor. Aşağıdaki görselden de anlaşılacağı üzere silahta susturucu takılı olmasına rağmen ekranda görünmüyor. Ama ne hikmetse sonraki bölümlerde görünüyor.

Susturucu Olmasına Rağmen Görünmüyor

Susturucu olmasına rağmen görünmüyor

– Ana menü tasarımları her ne kadar başarılı olsa da kimi sekmelerin üzerine gelince yazı karakterinin görünmemesi gibi sorunları ortaya çıkıyor.

Oyundaki Yazı Karakteri Sorununa Bir Örnek

Oyundaki yazı karakteri sorununa bir örnek

– Parlaklık ayarı yalnızca bir kere ayarlanabiliyor. Sonra neyse o. Değiştiremiyorsunuz.

Yukarıdaki sorunlar inanın yalnızca notlarımın başlıcaları. Katlanılmaz sinir bozucu bir yapıtla karşımıza çıkmış Microids. Sakın merakınıza kapılıp satın almayın. Oyun crackleyen gruplar dahi oyunla dalga geçiyor en olmadı bir düzeltme yaması da biz yapalım bari diyorlar.

XIII Remake'den Oyun İçi Bir Görüntü

XIII Remake’den oyun içi bir görüntü

Microids bütün bu eleştirileri görerek XIII Remake için 8 GB’lık bir güncelleme yayımladı ancak bu güncellemeden sonra da son bölümlerde akışta bir hata olduğu için askeri rehin almanız gereken bir bölümden sonra saklanmış olmanıza rağmen sürekli görülüyor ve ilerleyemiyorsunuz.

Anlatacak hiçbir şeyim yok. Benim gibi oyuna başlayınca bitirmek konusunda takıntılı olan birine dahi lanet ettirerek sildirdi kendini.

EN AMA EN ÖNEMLİSİ XIII REMAKE’İN KAYIT SİSTEMİ ÇALIŞMIYOR SEVGİLİ OKUR. BUNU PİYASAYA NASIL SÜREBİLDİLER ANLAYAMIYORUM. 8 GB’LIK YAMA GELDİ GENE DÜZELMEDİ!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Buraya yalnızca çok nitelikli oyunların incelemesini eklemek istiyorum. Az ama her zaman güzel oyunları çıkartıp bulan bir blog olmak istiyorum ancak bunu yazmasam içimde kalacaktı. Para verdik karşim biz buna!

Yorum yaz!