Xiaomi Deprem Uyarıcı Uygulama Geliştirdi

Xiaomi, Çin’in bu hafta Pekin’de düzenlenen geliştiriciler konferansında, Sichuan bölgesinde MIUI işletim sistemini kullanan kullanıcıların “Deprem uyarısı” özelliğini kullanmaya başladığını doğruladı. Xiaomi, yakında Çin genelinde daha geniş çapta erken uyarı sistemini aktif etmeyi planlıyor.

Xiaomi, MIUI 11 işletim sistemine sahip telefonlarda ve hatta Mi TV’lerde dahi deprem meydana gelmeden önce bunu geri sayım ile bildirebileceğini söylüyor. Gerçek depremden önce insanların kendilerini daha iyi koruması için kullanıcılara birkaç saniye daha kazandırmayı amaçlayan uygulama ile en yakın sığınak, acil durum merkezi, kurtarma prosedürü gibi bilgilere de erişmek kolaylaşacak.

Xiaomi’nin Deprem Uyarıcı alarmının ilk olarak Eylül’de duyurulduğunu ve Chengdu merkezli Care-Life Enstitüsü ile ortaklaşa geliştirildiğini de belirtmek lazım. Şu an itibariyle bu özellik Çin sınırlarında geçerli olacak gibi duruyor.

EDİTÖRÜN NOTU: Bundan sonra buna benzer rekabetçi, yenilikçi bilimsel hamlelerin birçoğunu Çin’den duyabiliriz sevgili okurlar, belli ki dünyanın büyük güç dengesi ufak ufak büyüyen Çin ekonomisine doğru kayıyor. Tabi ben ne Amerikacı ne de Çinciyim. Çağdaşlığın temellerini atan Avrupa aydınlanmasına inanırım. Kökünü o cevherden alan yönetimleri severim.

Yorum Yap!

Lütfen yorum bırakın!
Adınız