Xiaomi Akıllı Termos Duyruldu!

Karşınızda Xiaomi Akıllı Termos! Yeter artık Xiaomi şu elektronik sektörünü bir rahat bırak, bir yere de el atma, üretmediğin alet kalmadı! dediğinizi duyar gibiyim. Aslında ben de bu kadar farklı ürün grubuna yönelmesini anlayamıyordum. Çünkü geçtim üretim hatlarındaki farklılıkları bu elektronik ürünleri yalnızca Avrupa’ya sokmak ve dağıtım izni almak için bile binlerce tasarım kuralı, güvenlik protokolü ve deneme süreci var. Nasıl halloluyor emin değildim. Ancak anlıyorum ki Xiaomi ya bu işleri aşmak ve hızlı büyümek için hal-i hazırda bir ürünü olan ve gelecek vadeden firmalarla işbirliği yapıyor ya da bu girişimleri satın alıyor.

Üzücüdür ülkemizde şirketlerin birkaç örnek dışında böyle girişim almak ya da genç şirketlerle iş birliğine gitmek gibi bir huyları yok. İyi bir girişim görüp aynısını ben daha iyi yaparım dedikten sonra sektörü bile doğmadan batırıyorlar. İlk girişimi yapan şirket de destek bulamadığı ya da pazar bölündüğü için yok olup gidiyor. Milli servet boşa gidiyor. Vestel her ne kadar iyi işler yapsa da böyle satın almalar göremiyoruz sıkça söz gelimi. Böyle işlere kalkışmalılar bizce.

Gelelim Xiaomi’nin bugünkü ürününe. Xiaomi’nin bulaşık makinesi, çöp öğütücüsü ve bunun gibi küçük ev aletleri üreten Viomi adında bir partneri var. Onlarla birlikte bir akıllı termos üretmişler kendileri.

YORUMLAR

Paslanmaz çelikten imal edilen akıllı termos, içine koyduğunuz sıvıyı kaynatabiliyor ya da soğutabiliyor. Fiyatı da 99 yuan yani aşağı yukarı 14 dolar. Nitelikli bir termosun en ucuzunun dahi artık 50 lira olduğu ülkemde bile verilebilir bir rakam. Ancak ürünün adını termos koymalarında bir sıkıntı var bence. Haberi ilk duyduğumda e bataryayı nereye koymuşlar ısınır sonuçta diye düşünmüştüm ancak bu ürünün üzerinde batarya yok sevgili okur! Su falan kaynatmak istediğinizde alttaki girişten fişe takıyorsunuz. E ne anlamı kaldı o zaman taşınabilir akıllı termosun! Bu haliyle taşınabilir su ısıtıcısı demek daha doğru gibi. Gerçi gene de alınabilir. Sıvıyı 3 saat sıcak tutup 12 saate kadar da biraz ılık vaziyette koruyabiliyornuş kendisi.

Şunun bataryalısını bir üretseler mükemmel olur tam 21. yüzyılda pazarlanılacak, satılacak ürün. Haydi şunu bi yap Vestel. Ne eksiğimiz var Xiaomi’den.

Yorum yaz!