Vikipedinin Arkasındaki Gizli Güç Steven Pruitt

Steven Pruitt… Bugün her ne kadar Türkiye’den erişime kapalı olsa da Vikipedi, içindeki 5.7 milyon İngilizce makaleyle kendi deyimiyle gerçekten de çevrimiçi bir ansiklopedi konumunda. Yüzlerce farklı dile çevrilmiş milyonlarca makaleyi saymıyorum bile.

Vikipedi, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş, bir vakıf. Gönüllüler ve destekçileriyle ayakta kalabiliyor. Bu gönüllülerin yazdığı makaleler ve destekçilerin fonlamasıyla etkinlikler düzenleyip söz gelimi yasaklı ülkelerde ayna siteler üzerinden yayın faaliyetleri gerçekleştirebiliyor.

Vikipedinin Arkasındaki Gizli Güç Steven Pruitt | Steven Pruitt

Bu dev oluşumun arkasında bugüne kadar ismi bilinmeyen pek çok kahraman var elbette. Ancak bunlardan belki de en önemlisi Steven Pruitt. Steven Pruitt, Vikipedi’de 35 bin özgün makale yazmış ve 3 milyona yakın makale düzenlemiş. Bu yalnızca Steven’ın kendi küçük kişisel tarihi için değil internet tarihi için de efsanevi bir durum. Bu açıkça şu demek sevgili okur: Vikipedi’deki her üç makalenin ikisinde Pruitt’in emeği var.

Time Dergisi’nin internetin en faydalı insanı ilan ettiği Pruitt, tarihe takıntı derecesine ilgi duyuyor ve operaya da aşık. Zaten Vikipedi’ye yazmak için ilham aldığı tutkusu da bu opera aşkıymış. Kendisinin Vikipedi’deki kullanıcı adı en sevdiği operacı olan: Ser Amantio Di Nicola.

İLK MAKALE

“İlk makalem büyük büyük babam Peter Francisco hakkındaydı ve bana anlat deseniz onun yaşam öyküsüne girmem bile bir saati alabilir. Kendisi bir astsubay ve kaçırılmadan tutun da potansiyel korsanlığa kadar inanılmaz bir öyküsü var. Bu öyküyü dinleyen biri bütün bunların gerçekleştiğine inanamaz ama gerçekleşmiş. Bunu insanların da bilmesi gerektiğini düşündüm.”

Diyen ve hâlâ ailesiyle yaşamakta olan Pruitt ilgi alanlarında derinleşmenin doğru olduğuna inandığını belirtiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor.

“Uzun süredir düşünüyorum. Ailem bana neden bütün vaktini böyle çar çur ediyor, bu çocuk deli mi? gözüyle bakıyor ancak bana sorarsanız gönüllülük işini tam anlayamıyorlar.”

Zannediyoruz ki ailesinin Pruitt hakkkındaki görüşleri, Time dergisinin içinde ABD Başkanı Trump’tan tutun da J.K Rowling’den Kim Kardashian’a kadar birçok ünlünün bulunduğu “İnternetteki En Güçlü 25 Kişilik” listesinin en başında yer almasıyla değişmiştir.

PEKİ BU İŞTEN NE KAZANIYOR?

Hiç.

Pruitt şu biçimde anlatıyor bu durumu:

“Annem, Sovyetler birliğinde büyümüş, onun geçmişi bilginin erişilebilir ve ücretsiz olması gerektiğiyle ilgili bana büyük ilhamlar verdi. Vikipedi’nin beni büyüleyen şeylerinden biri de ücretsiz ve erişilebilir olmasıydı. Normalde Sınır Koruma’da tam zamanlı bir işim var aslında ama düzenli olarak araştırma yapmaya ve makale düzenlemeye vakit ayırmaya çabalıyorum.”

Pruitt, günde 3 saatten fazla araştırma ve makale düzenlemesi yapıyor. Kitaplardan, açık kaynak kütüphanelerden, akademik dergilerden yararlanıyor. Üniversitedeyken arkadaşlarının bütün vaktini Vikipedi’ye ayırdığı için dalga geçtiği Pruitt, bugün bu sayede Time dergisinde dahi konuşulacak bir noktada.

VİKİPEDİNİN DE KONUYLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMASI VAR

Vikipedi iletişim yöneticisi Kui Kinyanju, böyle tutkulu gönüllüler olmasaydı bugün Vikipedi’nin de olmayacağını, bu sayede Vikipedi’nin Google, Youtube ve Facebook’tan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi olduğunu anlatarak sözlerini şöyle devam ettiriyor:

“Pruitt gibi insanlar bu platform için inanılmaz önemli. Saniyede 6 bin insanın ziyaret ettiği Vikipedi ancak böyle sorumluluklar alınarak hayatta kalabiliyor. Ayrıca yapmamız gereken daha çok şey olduğunu da biliyoruz. Women in Red gibi projeleri destekliyoruz. Vikipedi’deki biyografilerin yalnızca %17.6’sı kadınlar hakkında. Steven bu konunun çözümü için de önemli bir çaba sarf ediyor.”

Geçmiş yıllarda bu oranın %15’lerde olduğunu belirten Pruitt, bir ilerlemenin olduğunu söylemenin mümkün olduğunu ancak daha fazla içerik eklemek gerektiğini ifade ediyor.

Peki Steve bütün bu haberleri, yıllar süren ve hiç takdir edilmeyen çabasının ödüllendirilmesini nasıl kutluyor?

Tabiki bir başka makale daha girerek ya da bir başka makale daha düzenleyerek.

Vikipedinin Arkasındaki Gizli Güç Steven Pruitt | Steven Pruitt Ropörtaj

Şu an Vikipedi’nin en üst seviye editörü o. En yakın rakibi 900 bin düzenlemeyle onun baya gerisinde. Steve Pruitt’in yeri buradan uzun süre güvendeymiş gibi görünüyor.

İnsanlar böyle anlamlandıramadıkları adanmışlıkları bu bir gruptur tek bir insan olamaz diye geçiştiriyor ya. Bir açıdan çağımızın büyük zihinlerini anlamak için önemli bir haber olduğunu düşünüyor ve Steve Pruitt adını unutulmamak üzere aklımıza kazımak için bu haberin hep burada ve en çok ziyaret edilenlerde kalması gerektiğini düşünüyorum.

Yorum yaz!