Uçan Araba Yarışları Düzenlenecek

İnanılmaz bir haberle karşınızdayım. Biliyorsunuz 9 yıl önce Formula elektrikli araç yarışlarını duyurmuştu. Reklamverenler de ciddi destek vermiş ve hepimiz çok heyecanlanmıştık. Ancak bugün Airspeeder adlı bir iş daha fazlasıyla karşımızda. Airspeeder ile Elektrikli Uçan Araba yarışları düzenlenecek sevgili okur. Şaka değil. Kendileri ilk uçan araba motorsporları programını ilan ettiler. Bildiğin Starwars’daki Podrace gibi elektrikli uçan araba yarışları göreceğiz artık.

Airspeeder aslında ilk olarak geçen sene İngiltere’de düzenlenen Goodwood Hız Festivali’nde prototipini göstermiş üzerine çalışmaların sürdüğünü açıklamıştı. İki Avustralya firması Saltwater ve Jelix Venture’un girişimiyle ortaya çıkan uçan araba 250 kilo ağırlığında olacaktı yerden 40 kilometre yükselebilecekti ve saatte en fazla 125 kilometreye kadar ulaşabilecekti.

Bu yıl da Kaliforniya’daki Mojave çölünde yarış testlerine başlayacaklardı ama küresel salgın sebebiyle bunu Avustralya’nın güneyine taşıdılar ve görünen o ki istedikleri teknik sınırlara da ulaşmayı başardılar.

AIRSPEEDER

Airspeeder’ın sürdürülebilir yaşam ve elektrikli araçlar için bir kilometre taşı olacağını belirten ekip özgür hava araçlarının geleceğinin inanılmaz parlak olduğunu belirtiyor. Yalnızca ekibe bakmadan küresel firmaların CEO’larının açıklamalarına da bakılabilir. Uçan Elektrikli araba sektörününün 2040 yılına kadar en kötü haliyle 1,5 milyar dolarlık bir piyasa hacmine erişeceğini ön görüyorlar.

Uçan Araba Yarışları Düzenlenecek | Uçan Elektrikli Araç

Elbette özgür hava araçlarının rahatça caddelerimizde süzülebilmesi yıllar alacaktır. Bunun hava kurumları düzenlemesi, güvenlik kaygıları falan var ama Dünya sonunda çok değil yalnızca 20 yıl önce anlatılan bilim kurgu filmlerindeki atmosfere doğru evriliyor. Buradan iyi bilimkurgunun bilgiyle yapıldığını ve gerçekleşme olasılığı olduğunu da söylemek gerekir.

Bakın mesela Contagion filmi de 2011 yılında çıkmıştı ve bugün yaşadığımız salgına benzer bir salgını çok gerçekçi bir biçimde ele almıştı. İyi bilimkurgu senaryosu bilimsel gerçeklere dayanır ve alan uzmanlarından da görüş alınarak ortaya konursa çıktığı gün olmasa bile bir gün elbet değer kazanıyor.

Yeni ve ilginç gelişmelerle tekrar karşınızda olacağız. Kendinize, sağlığınıza dikkat edin. Evden çıkmayın.

NOT: Hobilerinizle ilgilenmenizi salık veririm. Televizyonlarınızı ya da twitter hesaplarınızı daha az açmanızı. Aynı haberleri tekrar tekrar görüp tekrar tekrar travmatize olmaktansa önlemlere uyarak daha sakin ve kendinize dönük bir yaşam kurmanın tam sırası.

Bir sonraki yazıda görüşürüz canlarım.

Yorum yaz!