Uçak Gemisinde Çekilen BMW Reklamı

İnsanlar sevdikleri futbolcunun kartlarını formalarını biriktirir, ilginç pullar toplar, anahtarlık koleksiyonu yapar vesaire. Bense yıllardır internette gördüğüm, sevdiğim içerikleri saklarım, kaybolur gider, unuturum diye korkarım. Öyle ki yer imlerime 2011 yılında eklenmiş ve açınca “Aaa bu ne ilginç bir şeymiş!” diyerek tekrar şaşırdığım çok fazla içerik oldu. İşte bunlardan biri de söz konusu BMW Reklamı

Hafızamız çok yanıltıcı. Yakınlarda izlediğim bir belgeselde şöyle bir proje gerçekleştiriliyor: Bir adama kolyesinden sarkan bir kamera asıyorlar. Bu kamera her gün belirli aralıklarla 300’e yakın fotoğraf çekiyor ve proje altı yıl boyunca sürüyor. Ardından boynuna kamera asılan bu adama iyi anımsadığı bir günü -son altı yıl içinde hayatı adına anlamlı bulduğu bir günü- paylaşmasını istiyorlar. Doğum günü kutlaması vesaire gibi.

O gün çekilmiş 300 fotoğrafa ve adamın anlattıklarına bakılınca fotoğraflar ve adamın anlattıkları tam olarak örtüşmüyor. Bu proje tek bir adamla değil birçok adamla beraber yürütülmüş tabi. Hafızamız ve anılarımız gün geçtikçe değişiyor. O açıdan bazen takıntı derecesine varsa da ilginç adresleri ve içerikleri yıllardır yer imlerinde biriktirmem saçma değil bence. Hem mis gibi anlatacak ya da buraya girecek fikrim hiç bitmiyor.

Yukarıdaki bMW Reklamı da benim yaklaşık 3 yıl önce keşfettiğim bir video. Türkiye’de yayımlanmamış. BMW’nin bir uçak gemisini yarış pisti gibi düşündüğü yaratıcı bir BMW reklamı işi. Ajans açıklama yapmasa da kullanılan uçak gemisi falan değil sağlam greenbox kullanmışlar ama fikir yaratıcı. Buraya da ekleyeyim dedim işte a dostlar.

BUNLAR TATLI FİRMA LATİFELERİ

Ben böyle firmaların tatlı tatlı birbirleriyle dalaşmalarını izlemeye bayılıyorum sevgili okur. Ağzımdan salyalar aka aka kocaman bir boş adam olarak bakınıyorum bunlara. Bir arada böyle bir hikaye Bentley için anlatılıyordu. Almanya’da uzun süre billboardlarda BMW ve Mercedes birbirleriyle atışmış. Birkaç ay sonra Bentley yalnızca şşşt! işareti yapan Bentley önünde fotoğraf çekinen bir adamın billboardını yapmıştı ve tartışma son bulmuştu. Keşke Türkiye’de de olsa böyle şeyler. Geçen Nevzat Aydın Kığılı’nın gıda işine girmesiyle ilgili böyle hoş bir göndermede bulundu ama Kığılı’dan yanıt gelmedi.

NOT: Kaynağını buldum yazıya link verdim sevgili gençler. Pek de şşşt! işareti değilmiş yalnız.

Yorum yaz!