Troya Müzesi Açıldı!

Troya Müzesi… Ülkemizin sahip olduğu jeopolitik önemi, cennet gibi koylarını, peri masalından çıkmış sabahlara uyanabileceğiniz Kapadokya’sını, sonbaharın bütün renklerini içinde barındıran Uludağ’ını bir köşeye bıraksak dahi dünyaya medeniyetin yayıldığı topraklar olarak birçok kültüre kaynaklık ettiğini söyleyebiliriz.

Söz gelimi dünyanın birçok yerinde okul müfredatlarına eklenen İlyada ve Odysseia’nın bu topraklardan çıktığını bilmek önemli. Edebiyatın Homeros’tan beri aynı şeyleri sayıkladığını söylemek makro anlamda yanlış değil. Kültür Bakanlığı işte tam da bu nedenlerle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün yirminci yılında 2018’i Troya yılı ilan etmişti ve uzun süredir yapım aşamasında olan 70 milyon lira gibi büyük sayılabilecek bir rakama mal olan Troya Müzesi sonunda açıldı.

Yürütülen geniş proje kapsamında yurtdışında bulunan eserler de Türkiye’ye getirilmiş ve dağınık halde bulunan kalıntılar da Troya müzesinde toplanmış oldu. Tan SAĞTÜRK’ün elli yaşına gelmiş bir dansçı olarak Hektor rolüyle sahnelere dönmesi de müzenin önemli etkinliklerinden.

Troya Müzesi Açıldı! | Troya Müzesi Tan Sağtürk

Müze, 20 Ekim 2018’e kadar ücretsiz olacak. Gitmek isteyen okurlar için Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’ndan 10 Ekim – 20 Ekim arasında saat 12.00 itibariyle her saat başı ücretsiz ulaşım sağlanacağını da belirtmek gerekir.

Sanatın, kültürün siyaseti olmaz sevgili okur, her ne kadar proje isimleri bazen iktidarı bazen muhalefeti temsil etse de farklı amaçlarla ortaya konsa da kimi zaman ortaya çıkan ürüne ve ilerlemeye bakmak gerekir. Bu vesileyle Kültür Bakanlığı’na danışman olarak görevlendirilen Dr. İlber ORTAYLI’nın da bu kadar eleştirilmesini doğru bulmadığımı belirtmek isterim. Kendisi zamanında Ahmet Taner Kışlalı döneminde de Kültür Bakanlığı’nda danışman olarak görev yapmıştı. Hem açıklamalara göre bir maaş ya da kadro da söz konusu değil. Siyasi ayrımlara bakmadan bu ülkenin ilerlemesi için elbette bilgisini paylaşmalı diyor ve hepinizin burunların öpüyorum.

NOT

24 Kasım 2018’den sonra tüm öğretmenlere tüm müzelerin bundan sonra ücretsiz olacağına dair de bir haber var. Bunlar olumlu gelişmeler işte sevgili okur. Umarım Troya da bu habere dahildir.

Bu arada UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmek kolay değil 7+7 yıl gibi bir bekleme süreci var diye hatırlıyorum belki bir ara onları da yazarım. Öptüm.

Yorum yaz!