Tirebolu Gezisi


Merhaba gençler,

Videoda verdiğim bilgilerin yarısını Basri Abi’den öğrendim. Basri Abi kim? Aslında fotoğrafını da çkecektim ama fırsat olmadı. Trabzon-Espiye otobüsünde tanıştığım bir adam. Yolculuk boyunca o kadar güzel sohber ettik ki bana Görele’de ki kayıkçı evlerinden, tirebolunun tarihinden, kendi yaşamından o kadar güzel bahsetti ki bırakamadım. Espiye’de inince gel sana bir çay ısmarlayayım da deyince tamam deyip muhabbeti ilerlettik(Tam bir gezelim görelim üslubu oldu yemin ediyorum, idare edin).

Kabul ediyorum bir yayıncı olarak Basri Abi’den öğrendiğim, videoda geçen –özellikle- Rumlar hakkında anlattıklarımı mutlaka bir teyit etmem gerekirdi ama sağlam bir kaynak bulamadım sevgili okur. Onun da dışında bu ülkede yaşanan birok şeyin sadece halkın hafızasında saklı olduğunu bildiğimden direk böyle anlatmak istedim. Geçmişimize dair bilgimiz o kadar sınırlı ki isteyen Gürsel KORAT okuyabilir. Ben Basri Abi’ye güvenmeyi tercih ediyorum.

Malumatfuruş bilgilerle harmanladığım, Ecemsiralines ve Feyime ile yaptığımız Tirebolu gezisi böyleydi.

Aşağıdakiler de Ecemsiralines’in ve benim çektiğim Tirebolu fotoğrafları:

Görüşürüz.

SON NOT: Kaliteli bir video aygıtım var ancak kurgu yapacak sağlam bir bilgisayarım yok. Görüntü o yüzden çamur gibi. Biz para kazanana kadar sabret sevgili okur.