Tezini İç Çamaşırıyla Savunan Öğrenci

ÖZET: İçerikte Profesörün yorumunu protesto etmek için tez savunması sırasında soyunan ve sunumunun geri kalanını iç çamaşırlarıyla tamamlayan yani resmen tezini iç çamaşırıyla savunan öğrenci olayını tartışıyoruz. 

OKUMA SÜRESİ: 5 Dakika

Biliyorsunuz daha önce ekşisözlük’te de gündem olmuştu bu olay. New York Cornell Üniversitesi’nde bir tez savunması sırasında jürideki profesörlerden biri, tezini savunmakta olan Letita Chai adındaki öğrenciye şortunun çok kısa olduğunu söylemişti. Bunun üzerine de Letita Chai, tüm kıyafetlerini çıkararak tez sunumuna devam etmiş ve profesörün tutumunu tezini iç çamaşırıyla savunan öğrenci böyle bir protestoyla karşılamıştı.

Hayatının en önemli konuşmalarından birini yaparken böyle bir yorumla karşılaştığı için şoke olduğunu ve ne diyeceğini bilemediğinden böyle bir protesto yaptığını söyleyen öğrenci, bir kadın olarak bedeninin ön plana alınmadığı tezinin bilimsellik değerinin incelendiği bir savunma olması gerektiğini belirtmişti. Profesör ise kendini, ahlaki bir yorum yapmadığı, tez sunumundaki kıyafetin, bu savunmayı izleyen seyircilere karşı bir saygısızlık göstergesi olduğunu belirtmişti.

Kim Haklı?

Bu taraftan bakınca Letita Chai adındaki öğrenci haklı gibi görünüyor ancak akademinin de böyle gelenekleri olduğu bir gerçek. Oraya gelen bir erkek de olsa şort için uyarılırdı diye tahmin ediyorum. Bir de kızın savunmasını Facebook’tan canlı yayınlaması ve bu canlı yayını yaparken böyle bir protestoya kalkışması biraz maksatlı gibi geliyor bana. Evet cinsiyetçi söyleme kullanılan dil düzeyinde de yaşam gerçekliğinde de karşıyız ancak profesörün buradaki yorumunun gerçek bilgisine erişemiyoruz sanki. Akademik gelenekleri eleştirmek ise şimdilik yapabileceğimiz bir şey değil.

Tezini iç çamaşırıyla savunan öğrenci… İlginç olay vesselam. Öğrencinin açıklamalarına göre profesör savunmadan sonra yanına gelip annesinin kıyafeti hakkında ne düşündüğünü de sormuş ama kızın açıklamaları dışında da bir kaynağımız yok. Kız sanki gereğinden fazla duyarlı davranmış ya da sansasyon yaratmaya çalışmış gibi geldi bana. Hem bu hareketle sanki tezinin bilimsel içeriği de çoktan unutuldu gitti. Protesto her şeyin önüne geçti gibi geliyor bana.

Siz ne düşünüyorsunuz? Ben tam kararlı bir yorumda bulunamıyorum gerçekten. Üşenmezseniz yazın aşağı.

Yorum yaz!