Tanrıların Masalları

Tanrıların Masalları … Mitoloji, İbrahim Tatlıses şarkısı gibidir sevgili okuyucu kafadan girersen tıkanırsın. Bu yüzden İlyada’lara Gılgamış’lara hazırlık niteliğinde mitolojiye ısındıracak araştırmalı, fikir belirtmeli kitap lazımdır insana. İşte tam da burada Michael Köhlmeier abimiz yetişir imdada. Bir radyo programında anlattığı mitolojik öyküleri başta kaset yapıp sonra kasetin devri bitince CD’leştiren bu abimiz, çerez niyetine yaptığı şeye bakmış iyi para kazanıyor, emilecek piyasa var; yapıştırmış kitabı. Köhlmeier abimizin üslubu biraz gerizekalıya anlatır tadında olsa da birbirine örülü ve tamamını öğrenmenin neredeyse imkansız olduğu söylenceler dünyasını güzel bir şekilde yansıtmayı becermiş.

Antik yunan söylencelerinden meydana gelen yapıt, onlarca malumat furuş bilgi ve mitolojik karakterlerin yüzeysel görünüşünü sunmakla beraber bana kalırsa bunun ötesinde daha derin bir zevk vadetmiyor; ama gene de söylenceler hakkında bir fikir sahibi oluyorsunuz işte. Yazar, sanatsal bir metin ortaya çıkarmaya çalıştım derken bilime yaslanmasa da çoğu bilgiyi temellendirmeye tenezzül dahi etmemiş olmasıyla canımı sıktı. Fakat bugün kullandığımız bir çok nesne, deyim ve davranışın mitolojik kökenleri hakkında da ilginç şeyler öğrendim vessalam.

Sonra Michael Köhlmeier, bu noktada bir fikir belirtmekten korksa da tamamıyla mitolojik öykülerden aparılarak oluşturulmuş kutsal kitapların, mitolojiye ne kadar benzediklerini ve bu söylencelerin insanın dünyayı açıklamak için uydurduğu masallardan başka bir şey olmadığını fark etmemizi kolaylaştırmış sevgili okuyucu. Dolayısıyla ister istemez “Bir dine inanacağıma gider Harry Potter’a inanırım daha iyi” diyorsunuz.

SON YORUM

Tanrıların Masalları hakkında anlatılacak çok yer, eleştirilecek çok pasaj ve alıntılanacak bir ton kısım ayıklamıştım ama hep böyle oluyor bir kitabı ne kadar çok ayıklarsam o kadar az bahsedebiliyorum. Demek ki ayıklanmayan, bir bütün olarak anlam taşıyan kitap daha güzel sevgili okuyucu ama konumuz bu değil.

Tanrıların Masalları, mitolojiye merak salanlara, mitolojiye yeni başlayanlara ve mitoloji için ilmihal, efenime söyleyeyim bir el kitabı arayanlara yol gösterecek nitelikte. Buraya bir takım mitoloji bilgilerini ve hangi ögelerle bezeli olduğuna dair bölümler ekleyecektim ama çok uzadı sevgili okuyucu. Kitap yazısının – özellikle tanıtım olanının – kısa olanı makbul.

Görüşürük

Yorum yaz!