Tamamı Camdan Oluşan Bir Uçak Yapmak Mümkün mü?


Gökyüzünde uçan ve tamamı camdan oluşan bir jet, benim çocukluk hayallerimden biriydi. Arabada panoromik cam oluyordu da uçakta neden olmasındı? Hani teknoloji gelişmişti?

Araştırırken öğrendim ki insandaki muhayyile gücü ortak. Yani benzer dönemlerde benzer şeyler hayal ediyorlar. Bunu destanlar için de söylemek mümkün birbiriyle temas etmemiş iki toplumun benzer çağlarda ortaya koyduğu destanlarda benzer ögeler olduğunu fark ediyoruz. Dolayısıyla anlıyoruz ki insandaki hayal etme gücü üç aşağı beş yukarı aynı.

Tamamı camdan oluşan bir jeti de benden başka düşünenler varmış ki 2013 yılında konsept bir tasarım olarak gerçekleşmiş ve kısmen mümkün olduğu ortaya konmuş.

2013 yılında düzenlenen Ulusal Sivil Havacılık Birliği Gösterisi için Technicon Tasarım tarafından dizayn edilen cam jet konsepti aslında basit bir fikre dayanıyor.

IXION olarak da bilinen penceresiz jetin etrafı 360 derecelik panoromik görüşe sahip kameralarla çevrelenmiş durumda. Aldığı görüntüyü kabin duvarlarına göre tasarlanmış görüntü panellerine yansıtan kameralar, insana cam bir uçaktaymış ilizyonu yaşatıyorlar. Bu noktada içerideki görüntü panellerinin algılayabildiğimizin çok üstünde bir çözünürlüğe sahip olduğunu söylememe gerek yok. Sonuç olarak yolcular da sanki tamamen şeffaf bir uçakta uçuyormuş gibi hissediyorlar.

Technicion Tasarım stüdyosunun direktörü Gareth Davies’e göre:

“Proje aslında çok basit ve mevcut düşünce kalıplarına meydan okur nitelikte. Bir kere inandırıcı ve gerçekleşebileceğini tartışmaya davet ediyor.”

Videoda da konsept jeti tanıtmak için hazırlanmış bir çalışma var.

Benim adım Hıdır elimden gelen budur.

See you. <3