Cam Uçak Yapmak Mümkün mü?

Cam Uçak … Gökyüzünde uçan ve tamamı camdan oluşan bir jet, benim çocukluk hayallerimden biriydi. Arabada panoromik cam oluyordu da uçakta neden olmasındı? Hani teknoloji gelişmişti Araştırırken öğrendim ki insandaki muhayyile gücü ortak. Yani benzer dönemlerde benzer şeyler hayal ediyorlar. Bunu destanlar için de söylemek mümkün birbiriyle temas etmemiş iki toplumun benzer çağlarda ortaya koyduğu destanlarda benzer ögeler olduğunu fark ediyoruz. Dolayısıyla anlıyoruz ki insandaki hayal etme gücü üç aşağı beş yukarı aynı.

Tamamı camdan oluşan bir jeti de benden başka düşünenler varmış ki 2013 yılında konsept bir tasarım olarak gerçekleşmiş ve kısmen mümkün olduğu ortaya konmuş.

2013 yılında düzenlenen Ulusal Sivil Havacılık Birliği Gösterisi için Technicon Tasarım tarafından dizayn edilen cam jet konsepti aslında basit bir fikre dayanıyor.

IXION olarak da bilinen penceresiz jetin etrafı 360 derecelik panoromik görüşe sahip kameralarla çevrelenmiş durumda. Aldığı görüntüyü kabin duvarlarına göre tasarlanmış görüntü panellerine yansıtan kameralar, insana cam bir uçaktaymış ilizyonu yaşatıyorlar. Bu noktada içerideki görüntü panellerinin algılayabildiğimizin çok üstünde bir çözünürlüğe sahip olduğunu söylememe gerek yok. Sonuç olarak yolcular da sanki tamamen şeffaf bir uçakta uçuyormuş gibi hissediyorlar.

Technicion Tasarım stüdyosunun direktörü Gareth Davies’e göre:

“Proje aslında çok basit ve mevcut düşünce kalıplarına meydan okur nitelikte. Bir kere inandırıcı ve gerçekleşebileceğini tartışmaya davet ediyor.”

Videoda da konsept jeti tanıtmak için hazırlanmış bir çalışma var.

Benim adım Hıdır elimden gelen budur.

CAM UÇAK

Olanaklıysa yapın şunu canlar. Madem kapitalizm madem verimlilik çağı madem sultanlar şatafat içinde oturuyorlar yapın. Bundan sonra en azından ülkeler arası uçuşlar camdan uçaklarla olsun. Hatta geçenlerde izlemiştim. Uçak düşmeye başladığında da kabin uçağın motorlarından ayrılsın geri tepicileri bir anda çalıştırıp paraşütle yere ağır ağır insin ya. Canımızdan daha mı kıymetli a dostlar.

Hiç şimdi gülmeyin Amerikan başkanı da zamanında Amerika’yı aya çıkaracağım dediğinde kimse inanmadı. Jules Verne Denizler Altında 20 Bin Fersah’ta denizaltından denize adam çıkarma yöntemini hayal etti. Ya da Ay’a yolcuğu yazıd ondan sonra bir mühendis bunu gerçekleştirmeyi başardı ya da gerçekleştirecek bir yol buldu. O yüzden ben yazayım belki bir anda bir şimşek çakar birinde. Gerçi biz Jules Verne kadar okunmuyoruz ama neyse. Çok uzattık. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yorum yaz!