Straight Outta Compton

Straight Outta Compton, Oldum olası biyografik filmlere, based on a true story olaylara bayılırım. Hele de bir müzik grubu ya da sanatçı hakkındaysa tadından yiyemem.

Böyle çok film izledim. Şimdi aklıma gelenler şöyle:

1) Andy Garcia’nın Modigliani’yi canlandırdığı 2004 yapımı Modigliani filmi.

2) Oliver Stone’un 1991 yılında yaptığı The Doors filmi. Gerçi kendisi Jim Morrisson hayranlarından sağlam eleştiriler almıştı hatta bu eleştiriler 2009 yılında The Doors: When You’re Strange belgeseli çekilene kadar da sürmüştü.

3) 8 Mile. Tavşanımız Eminem’in şöhret basamaklarını nasıl tırmandığına şahit olmuştuk.

Çok daha fazlası vardır ama bunlar akla geliyor. Ancak şimdi yukarıdaki listeye yeni bir başyapıt ekliyorum sevgili okur: Straight Outta Compton!

Liseden beri artık anlamadığımdan mıdır nedir? Bu 2Pac dinleyenleri, Snoop Dog dinleyenleri hep bir yadırgamışımdır. Lakin bu filmi izledikten sonra görüyorum ki bu adamların arkasında büyük bir trajedi ve ciddi bir Amerikan kabusu saklıymış. Rap müzik ve gangsta rap önceleri gerçek bir hikayeye sahipmiş. Eazy-E’ler, Dr. Dre’ler(kendisi Eminem’i de dünyaya tanıtan adamdır), Cube’lar… Oturun izleyin. 1980’lerin, 1990’ların Amerikasını, sokaklarını, politik kırılmalarını anlamak için de bulunmaz bir başyapıt.

Film çok sürükleyici de bir anlatıma sahip. The Doors’taki gibi durağan bir yapısı yok. Heyecanlanacak ve bilgileneceksiniz sevgili okurlar.

KİMLER İZLEMELİ?

Çağdaş dünya öyle bir dünya ki her alanın derinlemesine bilgi sahibi tutkunları var şimdi rap müziğe bir şey demeye kalksan bu işin peşini bırakmayacak, eleştirileri beğenmediği için bizi ruhsuzlukla ve cahillikle suçlayacak onlarca insan var. Ya da birini beğendiğini söylesen bambaşka şeyler anlatacak bir topluluk. Bence hepimiz ufak çapta konuyu kendi bildiğimiz bir tarafa çekiyoruz. Aklımıza övgüden önce sövgü geliyor ve hazır bildiğimiz bir şey varken de fırsatını kaçırmıyoruz.

Bu film rap dünyasına giriş yapmak isteyen ben de bir söz sahibi olayın herkes beni kendi bildikleriyle yerden yere vurmasın benim gibi müziği çalışılacak bir ders gibi değil de güzel olduğu için dinleyen insanlar da bu iş hakkında bir şeyler öğrensin diyorsanız oturun izleyin. Eyyorlamam bu kadar.

Yorum yaz!