Sondors’tan 3 Tekerli Ucuz Elektrikli Araba

Gördüğüm en ucuz elektrikli araba duyurusuyla karşınızdayım. Sondors adında Kaliforniya merkezli bir şirket var. Kendileri 2015 yılında kitlesel fonlamayla ilk elektrikli bisikletlerini üretmeye başladılar ve kısa sürede 42 ülkeye bisiklet ihraç eden bir şirkete dönüştüler. Dünyanın en başarılı kitlesen fonlama firmaları arasında gösteriliyorlar.

Sondors Arkadan

Her başarılı şirket gibi Sondors da gelişmeye devam ediyor ve uzmanlıklarını ilerleterek yeni pazar arayışlarına soyunuyor. Oldukça riskli ve büyük bir hamle yapıyorlar. 10 bin dolar etiketli ilk elektrikli aracı duyuruyorlar. Eğer bir yanlışım varsa bilen sevgili okurlar düzeltsin bu şu an dünyanın en ucuz elektrikli arabası. Belki şimdilik tam olarak değil ama gelecekte Tesla’ya rakip çıkabileceklerinin cüretkar sinyallerini veriyorlar.

Sondors Yandan

TASARIM

Sondors’un üç tekerlekli tasarımı geçmişte sıkça denenmiş bir tasarım biçimi aslında. Klasik araba meraklıları bilirler. İngiliz otomobil firması Morgan’ın ürettiği üç tekerlekli bir çok model var. Ancak bu arabalarda yüksek hızlarda yol tutuşu eskiden ciddi sorundu. Sondors bu aracın öyle bir sorunu olmadığını belirtiyor ama insan gene de tedirgin oluyor tabi. Elbette dünyanın en ucuz elektrikli araba fikrini hayata geçirmenin de bir bedeli var. Anlaşılan o ki 3 tekerlekli tasarım hem maliyetleri düşürmeye hem de aracın ağırlığını azaltmaya yaramış.

Morgan

Gran Turismo oyunundan ilham aldığını söyleyen İtalyan tasarımcılarının Ferrari, Lamborghini ve Maserati kırması tasarımlarına bayıldım ancak 2 bin dolar fazla olaydı da dört tekerlekli olaydı bence sevgili okur.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Gelelim teknik özelliklere aracın biri 120, biri 240 ve biri 320 kilometre menzile sahip üç modeli olacakmış. Toplam ağırlığı 816 kilogram olan Sondors’un 0’dan 100’e de 7 saniyede çıkacağı söyleniyor. Bence hayli cesur bir iş. Bakalım son tüketiciye ne biçimde ulaşacak ve karşılığını nasıl bulacak.

Sondors İç Tasarım

Ürünün yalnızca 100 dolar ile ön siparişinin verilebildiğini ve 2020’nin sonunda tüketicilere gönderilmeye başlanacağını ekleyelim. Bu 100 doların tamamı iade edilebilir bir biçimde alınıyor bu arada. Ürün son haline ulaşınca baktınız beğenmediğiniz ya da karar değiştirdiniz. Yatırdığınız bu 100 doların tamamını iade alabiliyorsunuz. Bir ücretsiz kargo sunmamışlar adamlar! Daha ne yapsın diyor, rekabet artsın da elektrikli araçlar da ucuzlasın diye bekliyorum.

Yorum yaz!