Sniper 3 Ghost Warrior

Yıllar öncesinin efsane oyunu Sniper biliyorsunuz bir ara grafik güncellemeleriyle yeniden piyasaya sürülmüştü. Remastered versiyonlarıyla takipçilerine yeniden aynı oyunu deneyimleme fırsatı vermişti. Oyuna olan bu ilgi en sonunda yapımcıları çağdaş oyun mekaniklerine ve ciddi bir öyküye sahip yeni Sniper oyunu üretmeye mecbur etti ve ortaya Sniper 3 Ghost Warrior çıktı.

Sniper 3 Ghost Warrior oyununda Gürcistan’da gizli göreve gönderilmiş bir askere hayat veriyoruz. Askerin bu görevi seçmesinde yıllar önce gizemli bir biçimde ortadan kaybolan abisinin de etkisi var. Ana karakterimiz abisinin en son Gürcistan’da görüldüğüne ilişkin bilgilerle çökertmeye çalıştığı yapının yollarının kesiştiğini anlayınca öykümüz derinleşiyor ve tempo hız kazanıyor. Burada oyuna daha önceden tanıdığımız başka ajan arkadaşlarımız da dahil oluyor ancak onların da öyküye dahil olması bana gereksiz geldi. Senaristin ana karakteri derinleştirmek için yaptığı hamleler olduğunu anlasak da görüyoruz ki hikayenin sonunda hiçbir amaca hizmet etmiyor.

Genel itibariyle oyunu beğendiğimi, mekaniklerinin ve oynanış deneyiminin keyifli olduğunu söylemem gerekir. Ancak artık canıma tak etmiş genel sıkıntılardan da söz etmem gerekiyor. Dağ başında tek başınızayken, kar yağarken ulayan kurtlarla Kafkasya atmosferinin başarıyla işlendiği oyunda sürüş dinamikleri bekleneni vermekten uzak. Bu sanırım CryEngine 3 motorunun bir kusuru çünkü bu oyun motoruyla yapılan oyunlarda mükemmel FPS deneyimi ve harika manzaralarla karşılaşsak da bir yerden bir yere giderken yaşadığımız şu sürüş deneyimi hepsinde rezalet.

Sniper 3 Ghost Warrior ve Açık Dünya

Şu işi bir GTA gibi en olmadı yıllar evvel çıkmış başka bir açık dünya oyunu Scarface kadar çözmeyi becermeleri lazım artık. Dağdan taştan gidiyoruz arabada ne bir tepki ne sesinde bir değişme ne de bir sallantı var. 2000’li yıllarının araba yarışlarını oynuyor gibi oluyoruz -ki onların bile daha eğlenceli bir deneyim sunduğunu belirtmek gerekir- ben manzarayı seyrede seyrede güzel yalnız bir sürüş yaşamak istiyorum ey yapımcılar.Sniper 3 Ghost Warrior | Sniper 3 Ghost WarriorSöylemek gerekir ki oyunun müzikleri gerçekten muhteşem ancak bu müziklerin çaldığı yükleme ekranları haddinden fazla uzun. Belleğimin SSD kısmına kurmama rağmen arada kalkıp çay demleyeceğiniz, sosyal medya hesaplarınızda dolaşıp insanlara cevap vereceğiniz kadar uzun. Bölüm tasarımlarının güzel olmasıyla ve bu ekranlardaki müziklerle kusurunu örtmeye çalışıyor ama yok, çok çok uzun. Çağdaş dünyada oyun oynamaya zor vakit buluyoruz. Arada öykünün akışını bölüp bu kadar bekletmenin anlamı yok.

Özetle efsane serinin öyküsü biraz yavan kalan bu oyununda atmosfer ve sürüş dışında oyun mekanikleri nitelikli olduğu için Sniper 3 Ghost Warriors’ı iyi oyun kategorisinde değerlendirmek gerektiğini düşünüyor.

Hepinize yakşanlar diliyorum. İyi oyunlar.

Yorum yaz!