Kumsal dediğimiz zaman akla genelde parlak bir güneş, sarı kumlar, taş parçacıkları, kötü hamburgerler, kavun dondurma, içi kum dolu terlikler, berbat duşluklar, pahalı şezlonglar geliyor olabillir. Ancak yeryüzünün sayılı yerlerinde bu durum biraz değişiyor.

Volkanik olaylarla rengi değişmiş kumlar, algler ya da planktonların ışığıyla doğanın yaptığı sanata örnek kıyılar ya da insanın bilinçsiz dokunuşuyla aracı olduğu ilginç yerler var.

Bunlardan biri

Kaliforniya’daki Cam Kumsalı

Bunun doğal bir açıklaması yok. Zamanında halk buraya çöplerini boşaltıyormuş. Yıllar içinde dalgalar çöpleri almış ancak geriye camları bırakmış. Ortaya da böyle bir manzara çıkmış. Şimdilerde çöp dökmek yasak tabi.

Meksika’daki Saklı Kumsal

Bu kumsalın 1900’lü yıllarda Meksika’nın yaptığı deneme atışları sonucu oluştuğu söyleniyor. Kendisi o zamanlar ıssız bir adaymış tabi.

Maldiv Kumsalları

Bizim için Maldivler bir magazin aracı olsa da burada da ilginç bir durum söz konusu. Dalgalara bu rengi veren yalnızca o yörede bulunan nadir bir plankton türüymüş.

İspanya’daki Kathedral Kumsalı

Bu olayın nasıl oluştuğuna dair bir bilgim yok ama büyük, taş bir kathedrale benzeyen bu taşların meydana gelmesinin binlerce yıl aldığını söylüyorlar.

San Martin’de Uçakların İniş Yaptığı Kumsal

Bunu Youtube’da çok görüyordum. Demek ki buraymış. Televizyon programlarına falan da konu oldu uzun süre. Mekanın coğrafi yapısıyla alakalı bir mecburiyet bu. Tamamen gerçek. İlginç bir yer. Bence akıl işi değil.

İzlanda’daki Buzlu Volkanik Kumsal

Girdiyi yazdığım yaz aylarında “Ice latte” gibi bir isme sahip olan bu sahilin volkanik olaylar sonucu siyahlaşmış bir kumu var. Üzerindeki buz parçacıklarıyla harikulade bir görüntü oluşturuyor.

Böyle güzel. Madem gidip gezemiyoruz, en azından ekran karşısından bakma lüksümüz var. Teknoloji böyle bir şey. Sizi içine çekiyor ama yararlanamıyorsunuz.