Babam Ormandaydı

Ekilebilen kitap. Arjantin’de “Mi Papa Estuvo en la Selva”( Babam Ormandaydı ) adlı el yapımı özel bir çocuk kitabı basıldı. Kağıtları normal kağıt yerine asitsiz kağıtlardan ve ayrıca her sayfasına tohumlar serpiştirilmiş durumda.

Mürekkebinin de ayrıca bir doğal yapmışlar Babam Ormandaydı kitabının ekolojik mürekeptenmiş. Sonra işte bu kitabı okuyunca toprağa gömüyormuşsunuz ve üç dört hafta içerisinde filizleniyormuş. Şimdi her şey güzel gayet olumlu ama kitabın fiyatı sanki biraz fazla pahalı: 162$ cık.

Şahsen ben Babam Ormandaydı kitabına 162 dolar vereceğime küçük bir Ecem Hatıra Ormanı yaptırtırım. Neyse kitabın fiziksel ve maddi yönlerini geçelim asıl konu kitap okuyan çocuklara neler katıyor onlara bakalım. Bildiğiniz üzere kitap ekildiği zaman ağaç haline dönüşüyor ve bu da çocuklara kitabın onlarla büyüyebileceğini gösteriyor.Kitabın içeriği de doğal kaynakların önemini anlatıyor zaten. Yayıncıların kitabı basmadan önce söyledikleri bir şey var;

“Okuduğumuz her şey zihnimizdeki kütüphanenin bir parçası. Bu yüzden okumak içimizde kök salan ve bizi değiştiren bir eylem. Bir kitabı ekme işi, insanları çevre konusunda duyarlı olmak konusunda cesaretlendiren, olan duyarlılığı ve farkındalığı artıran bir eylem.”

EDİTÖRÜN NOTU

Eğer bir sanat ürünü olarak değerlendireceksem ki öyle. Bu parayı elbette hak ediyor. Düşünce olarak güzel ama bir taraftan da büyük tezgah gibi sanki okur. Yıllar önce ODTÜ okulları böyle ekilebilen kalemler dağıtmışlardı. Kalemin tepesinde bir tohum vardı kalemin kendisi de sert kartondan yapılmıştı. Böylelikle toprağa gömünce karton kısa sürede doğaya karışıyor tohum da filizlenip ağaca dönüşüyordu. Bu bakımdan şimdi videolar müzikler yatırımlarla iyi paketlenmiş olsa da 162 dolar çok net tezgah.

Ben de ecemsiralinese katılıyorum 162 dolara 162 ağaç alıp dikerim ya da bakarım en az 60 70 nitelikli kitap alır kütüphaneme koyarım. Gelmeyin böyle oltalara. Buradan vuruyorlar bunlar diyor ve estetik bir biçimde başladığımız bu girdiyi ecemsiralinesin çağdaş bakış açısına rağmen köylü gibi kapatıyorum.

Bu kapitalizm kötü bir şey. Görüşmek üzere kendine iyi bak. Sıkıldıkça kitap oku, sıkıldığında da bırak gel bizi oku sevgili okur.

Yorum yaz!