Sıradışı Çin Kütüphanesi

ÖZET: Çin’in Tianjin Eyaleti’nde yapılan futüristik çizgilere sahip devasa bir Çin kütüphanesi resimlerinden oluşan galeriyi göreceksiniz. 

OKUMA SÜRESİ: 2 dakika

Daha önceki web sitelerimin birinde dünyadaki sıra dışı, devasa kütüphaneleri topladığım bir listem vardı ama şimdi yerinde yeller esiyor. Maiotik’i ömrüm boyunca bir aksilik çıkmazsa kapatmak istemememin bir nedeni de bu. Bir insan için muazzam bir kişisel arşiv aynı zamanda bir web sitesi. Bugünkü içeriğin konusu da gerçekten muazzam bir mimariye sahip Çin Kütüphanesi.

Ben sanat galerilerinin, kültür merkezlerinin, kütüphanelerin hep çizgi üstü, eşsiz bir tasarıma sahip olması gerektiğine düşünürüm. Ancak bu sayede kitaba ve sanata duyulan saygıyı artırabilirsiniz. Belki bir yazımda bu alanda Türkiye’de yapılan değişik işlerden bildiğim birkaçını aktarabilirim ama bugünkü konumuz bu değil. Bugünkü konumuz Çin’in Tianjin eyaletinde bulunan futüristik çizgilere sahip büyüleyici Çin kütüphanesi.

Sıradışı Çin Kütüphanesi | Kütüphanenin Geniş Holü Sıradışı Çin Kütüphanesi | Kütüphanenin İçi Sıradışı Çin Kütüphanesi | Kütüphanenin Rafları

Çin Kütüphanesi elbette yalnızca kitaplardan değil, çalışma ve toplantı odalarından, kafeteryalardan, sosyalleşme alanlarından oluşuyor.

Sıradışı Çin Kütüphanesi | Kütüphanenin İçi Dikey Raflar Sıradışı Çin Kütüphanesi | Kütüphanenin Girişi Sıradışı Çin Kütüphanesi | Kütüphanenin Camları Sıradışı Çin Kütüphanesi | Dalgalı Kütüphane Tasarımı

Ortam, insan ruhunu biçimleyen en önemli etkenlerden biri sevgili okur. Umarız okuma deneyimimizi çeşitlendirecek yaratıcı yapılarla karşılaşmaya devam ederiz.

Türkiye’de de fena işler yok sevgili okur onu bil he. Seçkin tasarım dergilerinde dahi yer alan yapılar var. Özellikle yeni yapılan Millet Kütüphanesi baya olumlu yorumlar almış durumda. Ne derseniz deyin orası hükümetler üstü bir yerdir. Ora devlete yani halka aittir. Dolayısıyla siyasi olarak ne amaçla yapıldığı, adı, kim tarafından yapıldığı önemli değildir. Önemli olan bu halka hizmet edecek olmasıdır. Baya nitelikli bir iş ben beğendim ayrıca onu da ekleyeyim. Bir gün çalışmak kısmet olur umarım diye düşünüyorum.

Söz gelimi 20 24 Temmuz arasında Doktora Yeterlik sınavım var. Düğünümden tam 3 gün sonra eğer 21 ya da 22’si biçiminde tam net tarih belirlenirse otelden Ankara’ya geçeceğim. O ara burada 6 saat çalışmayı düşünebilirim.

Yorum yaz!