Merhaba sevgili okur, Bugün sizlere akıllı, duyarlı, estetikten ödün vermeden olumsuz hava koşullarıyla baş edebilen bir tasarım göstereceğim. Fotoğraflar; dik, engebeli, düz alanların sınırlı olduğu bir coğrafyaya sahip Şili’nin Las Cabras kentinden bir eve ait.

Eve portatif ev demişler ama ne anlama geldiğini pek kavrayamadım. Çatısının tasarımı içerisinin yaz sıcağından daha az etkilenmesini sağlıyormuş. Onun dışında serin ve dinlendirici  rekreasyon alanlarına sahip evin benzersiz bir görünümü ve sıcak günlerde bol bol nefes alacak alanı var.

İngilizcemin çeviri için bittiği yerden özet geçiyorum: Ev klima falan olmadan sahip olduğu mimari tasarım ile yaz günlerinde böyle serin serin dolaşmaya imkan veriyormuş hatta böyle üst kata bağlanan kolonlar sayesinde terası bile hafif serin oluyormuş sevgili okur. Al gözlerin bayram etsin. Zaten kış her haliyle kötü bir mevsim.

Bu girdiyi de yaz günlerine armağan ediyorum.

He kışın da sahip olduğu yalıtımla sıcaklığın içeride hapsolmasını sağlıyormuş kendisi. Keşke azıcık daha mimari bilsekte hayran hayran detaylarını anlatsak ama olsun bizden haber vermesi sizden araştırması.