Ahşap Ev

Merhaba sevgili okur, Bugün sizlere akıllı, duyarlı, estetikten ödün vermeden olumsuz hava koşullarıyla baş edebilen bir ahşap ev göstereceğim. Fotoğraflar; dik, engebeli, düz alanların sınırlı olduğu bir coğrafyaya sahip Şili’nin Las Cabras kentinden bir eve ait.

Çatısının tasarımı içerisinin yaz sıcağından daha az etkilenmesini sağlıyormuş. Onun dışında serin ve dinlendirici rekreasyon alanlarına sahip Ahşap ev benzersiz bir görünüme ve sıcak günlerde bol bol nefes alacak alana sahip

İngilizcemin çeviri için bittiği yerden özet geçiyorum: Ev klima falan olmadan sahip olduğu mimari tasarım ile yaz günlerinde böyle serin serin dolaşmaya imkan veriyormuş hatta böyle üst kata bağlanan kolonlar sayesinde terası bile hafif serin oluyormuş sevgili okur. Al gözlerin bayram etsin. Zaten kış her haliyle kötü bir mevsim.

Bu girdiyi de yaz günlerine armağan ediyorum.

He kışın da sahip olduğu yalıtımla sıcaklığın içeride hapsolmasını sağlıyormuş kendisi. Keşke azıcık daha mimari bilsek de hayran hayran detaylarını anlatsak ama olsun bizden haber vermesi sizden araştırması.

Ahşap Ev | Wooden slats offer shade for the outdoor dining space 1 Ahşap Ev | Wooden interior of the budget home in Chile with spacious dining room 1 Ahşap Ev | Small and stylish home overlooking Lake Rapel in Chile 1 Ahşap Ev | Simple and minimal wooden terrace overlooking the landscape the lake beyond 1 Ahşap Ev | Rustic and minimal wooden deck of the home in Chile 1 Ahşap Ev | Fold in the structure of the house creates a central eave with shade 1 Ahşap Ev | Floor plan of Folding House in Las Cabras Chile 1 Ahşap Ev | Dark and light wooden elements combine to give the exterior a unique visual 1 Ahşap Ev | Creating space for a loft bed in the small cabin style bedroom 1 Ahşap Ev | Bedroom with lovely lake view and a simple design style 1

Ahşap Ev Düşü

Aaah ah! Gönül ister ki biz de yapıp oturalım ama bu koşullarda olanaklı mı gençler. Ara ara Youtube’daki daire kanalını seyrediyorum ne kadar zevkli iyi insanlar var ancak kendilerine doğru işleri seçmişler ve işlerine tutkuyla bağlı oldukları için de iyi para kazanıyorlar. Bu sebeple yaşam alanlarını da değiştirecek birikimi yapmışlar ve cumartesi pazarları araştıra araştıra kendi evlerini inşa etmişler.

Umarım bir gün ben de gelirimin büyük bir bölümünü Maiotik’ten kazanıyor olurum da az böyle bir köşesini de ofise çevirdiğim kente de çok uzak olmayan iki katlı güzel bir evimiz olur. Feyime sabahlığını giyer dolanır. Kül esneye esneye kalkar önce biraz evin içinde dolanır sonra bahçede koşar oynar eve gelir yanımızda uyur. Umarım kapitalizmin ve üretimin getirdiği bolluk şöyle şeylere erişmeyi kolaylaştırır. Çok garip bir biçimde bir emlağa ulaşmak yeryüzünün her yerinde gittikçe daha da pahalı oluyor. Enflasyonun olmadığı ülkelerde bile bu durum böyle ama bakalım. Dünya gittikçe daha hızlı değişiyor. Belki bir gün bizim de bu görsellerin küçüğünden bir evimiz olur.

Yorum yaz!