Sessiz Disko

Kendisinden Broklyn Nine Nine adlı diziyi izlerken haberdar oldum. Sessiz Disko . Bu disko türünde dışarı hiç gürültü çıkmıyor. Yöntemi şu: DJ belirli bir frekansta yayın yapan düzeneğinin önüne geçiyor ve DJ’in çaldığı müzik aynı anda herkesin kulaklıklarına veriliyor. İnsanlar kulaklıklarını kendi mi getiriyor girişte mi veriyorlar bilemiyorum ama nitelikli bir kulaklığa gereksinim olduğu bir gerçek. Aliexpress’te disko kulaklığı adıyla satılan ürünler var. Eğer kendimiz getireceksek -ki hijyen açısından da en mantıklısı bu- sanırım bu iş için en azından 50 dolarlık bir kulaklık almanız gerekiyor. Bu kulaklıkların kablosuz olduğunu düşünürsek hertz aralığı geniş, şarjı gece boyunca götüren, rahatsız etmeyen bir ses için gelin biz buna 120 dolar civarı diyelim.

Videosunu aşağı ekledim. Hayli ilginç bir deneyim. Türkiye’de de Antalya’da yapılmış daha önce birkaç sessiz disko organizasyonu. Bence minimal ve eğlenceli. Artık böyle gürültülü ortamlarda çok kalamayan bir insan olarak bir kere denemek isterim.

Bir de bu yazıyı yazdıktan sonra araştırdım baktım ki herkesin kendi müziğini dinlediği bir sessiz disko çeşidi de varmış. İsteyen tango isteyen hiphop yapıyor gibi bir durum da söz konusuymuş ama bu kulağa pek mantıklı gelmiyor. O zaman diskonun ruhu olan aynı ritimle karşılıklı dans etme işi nasıl çözülecek bilemiyorum. Dışarıdan anlamsızca hareketler yaparak dans eden çocuklardan oluşan anaokulu gösterilerini andırabilir bu herkesin kendi müziğini dinlediği bir seçenek varsa.

EV PARTİSİ

Yalnız şöyle bir şey var sevgili üniversite öğrencileri ya da hala partileyen çılgın bekar ve çiftler bu iş ev partisi için biçilmiş kaftan. Alkolünü al çağır arkadaşlarını DJ enstrümanını da masaya koy aç son ses müziği nasıl olsa kulaklıktan geliyor. Kimse sizi şikayet etmez ya da gecenin bir vakti polisle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Güvenli, eğlenceli ve kimseyi rahatsız etmediğiniz harika bir parti vermiş olursunuz.

Ben üniversitede falan okuyor olsaydım yeminle bu işi düşünür hatta bu işten para bile kırardım. Benden girişimci ve eğlenceli gençlere bir öneri. Düşün bunun peşine.

Yorum yaz!