Sanal Gerçeklik Gözlüğü Tutmadı

En ileri teknolojilerde komik gelişmeler oluyor sevgili okur. Daha geçen Çarşamba Best Buy, hal-i hazırda 500 mağazasında satılmakta olan Facebook Sanal Gerçeklik Gözlüğü artık sadece 200 mağazasında satışa çıkaracağını duyurdu.

Sebebi ise: Alete gösterilen ilginin düşük olması.

Aynı zamanda Google’ın giyilebilir teknolojiler için kullandığı Android Wear’ın ikinci işletim sistemi duyuruldu ama buna da ilgi beklenenin altındaydı. Hatta kimi otoritelerce Sanal Gerçeklik Gözlüğü teknolojisine ölmekte olan bir teknoloji gözüyle bakılmaya başlandı.

Bu yazı, teknoloji ne kadar da hızlı ilerliyor, yetişemiyor hemen eskitiyoruz temalı bir yazı değil. Arkadaşlar, zamanında insanların Yıldız Savaşları’yla, Star Trek’le, Kara Şimşek’le hayran olup izlediği, sahip olmak istediği teknolojiler artık gerçek oldu ama kimsenin umrunda değil. İşlemciler hızlandı, havalı tasarımlar yapıldı, Sanal Gerçeklik Gözlüğü yaşamlarımıza girdi. Hep bahsedilen gelecek sonunda aramızda; lakin insanlar banane modundalar.

İtiraz edeceğimi sanmayın! Bu gelişmeler bence güzel sevgili okur. Evrimin çalıştığının ispatı. Hep dediğim gibi teknolojinin daha parlak ekranlardan daha net görüntülerden fazlası olduğu gerçeğini hatırlatıyor şirketlere. Ve insanoğlu, en azından bu sektöre doymuş Amerikalılar, artık insanın tılsımını yeniden parlatacak devrimsel teknolojiler dışında diğer gelişmelere çok ilgi duymuyorlar.

Geleceğin Teknolojisine Sahibiz Ama İnsanlar Artık Bunu Umursamıyor.

Rousseau, bundan iki yüz yıl önce: “Gelişme insan aklında olur arkadaşlar, makinede değil, birbirimizi kandırmayalım çokta gelişmiyoruz aslında” dediğinde çağdaşları tarafından dışlanmış ve gerici olmakla suçlanmıştı. Tamam makinenin insanı geliştirdiği insanında makineyi geliştirdiği bilinen bir gerçek ama bugünden bakınca anlıyoruz ki Rousseau çokta haksız değil ve biz bunun yeni yeni farkına varıyoruz.

Yazıyı Apple’ın yeni çıkardığı AirPods ve bunun gibi birkaç gelişmeyle daha devam ettirecektim ama aynı şeyleri anlatacağım. Gerisini de var sen anla okur.

Yorum yaz!