Sahte Et Nedir?

Selam sevgili okur! Bugün sahte et üretimi hakkında bilgi vereceğim. İlk önce ilk sahte et Tofu adında milattan önce 965 yılında Çin’de kullanıldı(günümüzde de kullanılmaya devam ediliyor.) Çok sonraki yıllarda ise Winston Churchill 1931 yılında sahte Sahte Et Nedir? | Screen Shot 2018 11 26 at 6.13.40 PM 1280x1280etin geleceğini tahmin edip “Bundan elli yıl sonra kanat veya but yemek için koskoca tavuğu harcamak zorunda kalmayacağız. Bu parçalar laboratuvarda üretilebilecek” demişti. Daha sonra Hollandalı bilim insanı Mark Post 2013 yılında tamamen laboratuvarda üretilen bir hamburgeri tanıtmıştı. Hayvanlardan alınan hücreler ile üretilen bu hamburgerin fiyatının 270.000 avro olması o zamanlar işleri zorlaştırdı. Ancak günümüzde bu fiyat yeni start uplar tarafından %99 oranında düşürüldü ve sadece kırmızı etle kalmadılar tavuk, hindi ve ton balığı da ürettiler. İneksiz sütten ve tavuksuz yumurtadan bahsetmiyorum bile!

Bugün birçok firma sahte et üretiyor. Söz gelimi Beyond Meat markası sahte çıkardı ve süpermarketlerle anlaşma imzalamak üzere.

Sahte Et Nedir? | imossiblewhopper

Burger King, geçen nisan ayında ABD’deki 7300 restoranında “Impossible Whopper” satacağını duyurdu. Aslında bu vegan bir burger fakat etten hiçbir farkı yok. Et gibi görünüyor, kokuyor, pişiyor hatta ve hatta tadının da et gibi olması cabası! Peki bu Impossible Burger’in içinde ne olacak? Patates, yağ, glütensiz soya, heme maddesi, metilselülöz, soya fasulyesi ve hindistan cevizi.

Peki Bu Burgerdeki Kan Nereden Geliyor?

Hamburgeri ısırdığımızda et hissiyatını alabilmemiz için düşünülmüş bu olayı, Beyond Meat pancar kökü kullanarak sağlıyor. Impossible Food ise bir tık ileriye gidip: Heme adı verilen hemoglobin molekülünün proteinsiz kısmını kullanıyor. Bu hem bitkilerde hem de hayvanlarda bulunabiliyor. Genetiği değiştirilmiş mayadan elde ediliyor ve bu mayada bira üretimi gibi bir aşamadan geçiyor fakat alkol yerine Heme ortaya çıkıyor.Sahte Et Nedir? | BURGERS FAKEVREAL e1571090422634

2020 yılında hayvansız üretilmiş etin herkesin satın alabileceği fiyatlara düşeceği tahmin ediliyor. Kısacası geleceğin yeni yiyeceği hayvan tabanlı etler.

Kısa kısa bilgilere gelecek olursak;

  • Dünyada 1,4 milyar büyükbaş hayvan bulunmakta.
  • Beyond şirketi’nin değeri yaklaşık 1,2 milyar Euro.
  • 26 şirket sahte et üretiyor.
  • Impossible firması her ay 454.000 kg sahte et üretebiliyor.
  • Hayvancılık nedeniyle atmosfere %14,5 oranında sera gazı yayılıyor.
  • Eğer gezegendeki herkes vegan olursa, bir insana ait karbon ayak izinin %30 küçüleceği tahmin ediliyor.

EDİTÖRÜN NOTU: Habere ilişkin olarak şu Hamilton’un açtığı Vegan Burger Restoranına da bi bakabilirsin sevgili okur.

Yorum yaz!