Sahibinden Katlanır Bisiklet

Katlanır Bisiklet … Merhaba sevgili okur, Çin merkezli bir firma olan Impossible Technology bundan birkaç sene önce katlanabilir elektrikli bisiklet fikriyle Kickstarter’da fon toplamaya başlamıştı. Nitekim hedefledikleri fonlamanın dört katına da ulaşmışlardı.

Bu proje benim aklıma aynı zamanda İstanbul’da bir meyhanesi olan yönetmen Ezel AKAY’ın küfeci dediği elemanları işe almasını hatırlatmıştı. Söz gelimi arabayla meyhaneye gidiyorsunuz ve içmek istiyorsunuz. Ancak dönüşte taksiyle dönerseniz arabanız meyhanede kalıyor. Başka birini çağırsanız kendinizi eve bıraktırsanız çağırdığınız kişi kendi evine nasıl dönecek?.. Onlarca sorun… Bunun için Ezel AKAY’ın bulduğu çözüm şu olmuş: Katlanabilir bisikletini gelen konuğun bagajına koyan küfeci, konuğu arabasıyla eve bırakıyor ve sonra bagajdan çıkardığı bisikletiyle geri dönüyor.Sahibinden Katlanır Bisiklet | Kapalı Hali Yandan

Katlanır Bisiklet

Heh işte katlanır bisiklet projesi bu iş için muazzam olacaktı. Ya da bir turistsiniz Avrupa’yı dolaşmaya gidiyorsunuz. Uçağın bagajına verecektiniz gittiğinizde mis gibi olacaktı. Ama işte şimdi girip baktığımda projenin iptal olduğunu öğrendim sevgili okur. Belki sana ilham verir birileri denedi yapamadı. Belki sen yaparsın diye buraya ekliyorum bu işi.

Sahibinden Katlanır Bisiklet | AçSahibinden Katlanır Bisiklet | AyarlaSahibinden Katlanır Bisiklet | ÇekSahibinden Katlanır Bisiklet | Bas ve Kilitle

Dünyanın bu kadar mobilitesi yüksek bir yere dönüşeceği hiç aklıma gelmezdi. Çünkü bir ara daha büyük ekranlı telefonlar daha devasa lunaparklar, daha büyük evler, daha çok ses çıkaran motorlar ve kocaman jipler gibi bir akım vardı. Kentin ortasında adam iki karış kalınlığında tekerleri olan jip kullanıyor. Nereden baksanız anlamsız bir görüntü. Birbirlerine benzer araba arkaları seyrede seyrede evimize dönüyoruz hepimiz.

Allahtan son yıllarda Martı Scooter gibi grişimler’de Nevzat AYDIN’ın girişimleriyle Türkiye’ye geldi de elektrikli scooter ve biisklet deneyimini biz de yaşayabiliyoruz. Ben mutluyum. Girdide paylaştığımız katlanır bisikletle metroya binme inme derdi de yaşamazsınız. Katlarsınız, alırsınız sırtınıza binersiniz metronuza. Bu bakımdan bu projenin üstüne gitmekte yarar var. Gerçekleştirilemeyecek kadar zorlu mühendislik engelleri barındırdığını düşünmüyorum. Belki batarya için başka yaratıcı çözümler bulunabilir ancak son tahlilde bu kadar ergonomik bir ürünü herkes almak isteyecektir. Özellikle Türkiye’de ucuza üretip Avrupa ülkelerine satmak için muazzam girişim. Ben yeni mezun olmuş mühendis falan olsam takarım kafaya bunu. Gider görüşürüm sonra Nevzat AYDIN’la.

Yorum yaz!