Beatles Çatı Konseri

Bu yazıyı size Beatles hayranlarının bir kısmının bilmediği – onlar Beatles Çatı Konseri – bilirler ama Jefferson Airplane hayranlarının büyük ihtimalle bildiği (bence kesin bildiği) Rooftop olayını paylaşmak için yazıyorum.

Duymamış olanlar için kısaca açıklayayım: Bu konserler kalabalık olan caddedeki bir binanın çatısında dönemin en iyi gruplarının bedava konser vermesi şeklinde gerçekleşiyor ve genellikle dinleyicilerin caddeyi kapatmaları sonucu polis tarafından konserler bitiriliyor. Rooftop konserlerinin Beatles’la başladığını sananlar üzgünüm.

Hangi çatıda olacağı belli olmayan rooftop konserleri 68’de New York’ta Jefferson Airplane’in “New York Wake Up” şarkısıyla açılışı yapıyor fakat yolun kapanması ve trafiğin sıkışması sonucu polis konseri durduruyor.

Bunu 69’da Beatles Çatı Konseri ile, ardından U2 ve Red Hot Chilli Peppers’ın bunları takip etmesiyle devam ediyor. Konserlerin bitişi de Jefferson ile aynı oluyor malesef. Ayrıca küçük bir bilgi vereyim: Beatles Çatı Konseri (aslında dam) grubun son konseri olmuştur. Bu konuya çok girmeyeyim Yoko’ya sinirleniyorum.

Diğer yazımda görüşmek üzere.

SONRADAN GELEN DÜZENLEME

Bu yazı daha önce Hacer’le iddialaşmamız üzerine yazıldı. Ben dünyanın ilk çatı konserinin Beatles tarafından verildiğini Londra halkının şoke olduğunu falan ballandıra ballandıra ballandıra detaylandıra detaylandıra anlattıktan sonra bu akımı taklit eden çok kişi olduğunu ve bir ara Balcony adındaki girişime adını veren olayın da buna dayandığını anlattım.

o böyle olmadığını ilk konserin Jeffirson Airplane tarafından verildiğini söyledi kısa süre iddialaştık ancak kanıtlarını sununca hemen geri adım attım. Daha önce Hakkında kısmında da yazdığımız üzere haksızsam kabul eder tükürdüğümü yalarım çünkü iddialaşmanın anlamı yok ve ortaya bu güzel yazı çıktı. Biz de bilgilenmiş olduk.

Sonra uzun süre görüşemedik Hacer’le belki bir gün yolu tekrar bu girdiye düşerse açar bunları görür. Oysa iyi bir arkadaşlığımız vardı. Yaşam insana bir çok iyi insanı kaybettirebiliyor. Yani olumsuz anlamda küslük anlamında değil. Yollarını ayırıyor. Bu da gayet olağan. Diyor ve yıllar sonra yazılara baştan dönüp ufak düzenlemeler yaptığımı belirtmek istiyorum.

Bakalım Maiotik geçen zamanla birlikte bir yerlere gelebilecek mi? Bekleyip göreceğiz. Ama şu an istatistikler iyi gidiyor onları da belirtmek isterim. Sanırım bu SEO işini nitelikli bir insandan yardım alarak sonunda kaptım. Kendisine buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorum yaz!