A password will be e-mailed to you.

Rooftop Konserleri

Merhaba ben Hacer. Bu yazıyı size Beatles hayranlarının bir kısmının bilmediği ama Jefferson Airplane hayranlarının büyük ihtimalle bildiği (bence kesin bildiği) bir olayı paylaşmak için yazıyorum.

Duymamış olanlar için kısaca açıklayayım: Bu konserler kalabalık olan caddedeki bir binanın çatısında dönemin en iyi gruplarının bedava konser vermesi şeklinde gerçekleşiyor ve genellikle dinleyicilerin caddeyi kapatmaları sonucu polis tarafından konserler bitiriliyor. Rooftop konserlerinin Beatles’la başladığını sananlar üzgünüm.

Hangi çatıda olacağı belli olmayan rooftop konserleri 68’de New York’ta Jefferson Airplane’in “New York Wake Up” şarkısıyla açılışı yapıyor fakat yolun kapanması ve trafiğin sıkışması sonucu polis konseri durduruyor.

Bunu 69’da Beatles, ardından U2 ve Red Hot Chilli Peppers’ın takip etmesiyle devam ediyor. Konserlerin bitişi de Jefferson ile aynı oluyor malesef. Ayrıca küçük bir bilgi vereyim: Beatles’ın çatı(aslında dam) konseri grubun son konseri olmuştur. Bu konuya çok girmeyeyim Yoko’ya sinirleniyorum.

Diğer yazımda görüşmek üzere.

Başka Makale Yok