Ressam Evi

İç mekan tasarımları beni benden alıyor sevgili okur. Hele söz konusu bir Ressam Evi ise. Bundan sonra sık görürsün böyle girdiler. Yemin ediyorum param olsa iştaha geldim yani kendime sıfırdan ev inşa edip manitamla içini dizayn etmek istiyorum. Geçenlerde bir kadın çocuklarıyla beraber Youtube’dan video izleyerek ev yapmış kardolarım. Belki eklerim onu da buraya. Olmayacak iş değil. Kafamızda büyütmeyelim lütfen. Tamam bir çok detayı var, bu işin içine giren bilir belki ama yapılmayacak iş değil. Neyse kafayı memur modundan çıkarıp sanki çok paramız varmış gibi kaygısız bir sanatsal moda alıyorum(Burada ilkel bir sanat-para eşlemesi yapmadım ama pahalı sanatlar da var. Gel bunu da kabul et sevgili okur).

Şimdi fotoğraflarda gördüğünüz dizayn; Ferah alanı en süt düzeye çıkartan açık bir üst kat planıyla Budapeşte’nin Gellert Dağı‘nda yer alan çarpıcı manzaralı bir Ressam Evi dizaynı.

Güzelliği basitlikte. Küçük çatı katının olayı: İç bölmelerin asgari düzeyde tutulmasında. Küçük yaşam alanı; büyük sanayi lambası, antik kilim ve büyük raflarının arkasında küçük bir uyku alanını gizleyen bir italyan estetiğiyle planlamış. Karpat Dağları’ndan çarpıcı yeşil ahşap bir dolap ve tolix yemek sandalyeleri gibi benzersiz mobilya parçaları, farklı stilleri kolaylıkla birleştirmeyi amaçlayan bu küçük kentsel ortamı ayrıcalıklı bir hale getirmiş(işte bunlar hep çeviri yoksa biz nerede böyle cümle kuracağız).

Ressam Evi | Vintage modern and industrial styles rolled into one inside the smart and small Budapest apartment 1 Ressam Evi | Vintage medicine cabinet for the industrial modern bathroom 1 Ressam Evi | Tiny kitchenette for the small Budapest apartment with chalkboard wall 1 Ressam Evi | Small kitchenette in the corner with a chalkboard wall 1 Ressam Evi | Sleek contemporary shelves in the black for the dark kitchenette 1 Ressam Evi | Retro industrial bathroom of the Budapest apartment with tiled backsplash 1 Ressam Evi | Quirky and cool vintage decor for the small industrial Miniloft in Budapest 1 Ressam Evi | Oversized industrial pendant lighting for the vintage modern dininig space 1 Ressam Evi | Original windows and radiators of the Budapest miniloft left intact after the makeover 1 Ressam Evi | Floor plan of the tiny Miniloft by AZ Design Studio in the heart of Budapest 1 Ressam Evi | Antique rugs and traditional furniture from Transylvania inside the Budapest home 1 Ressam Evi | Antique furniture and vintage decor pieces from Austro Hungarian region inside the Budapest home 1

GÖRSEL ZEKA

Gardner’ın çoklu zeka kuramlarının az gelişmiş ülkeleri ve aptalları oyalamak için olduğunu söyleyen bir hocamız vardı. Çok bilimsel bir tespitte bulunduğunu söyleyemeyeceğim ama ilgi çekici bir tarafı olduğu kesin. Ben bir şeyden eminim geri kalan zeka alanlarını bilemem ama görsel zekaya sahip bir insan ile başka alanlarda zeki insanlar arasında ciddi farklar olduğu bir gerçek.

Yani bir insan 0 – 7 yaş arasında istediği kadar çok uyaranlı ortamlarda büyüsün tablolara bakarak duyularını inceltsin etsin. Yok çizim yeteneği ve görsel beceri tanrı vergisi bir şey. Elbette öğrenmeyle gelişiyor ancak temel bir töz var o çalışmayla olmuyor. O bakımdan yönetmenlere, ressamlara hep özenmişimdir Ressam Evi nasıl oluyor baksana be sevgili okur. Biz de böyle yüksek tavanlı eski yerler görüyoruz ama cesaret edip girişemiyoruz bak böyle işlere.

Yorum yaz!