Recep İvedik 6

Bir süredir nitelikli film seyredemiyorum. Öyle iş de olur mu? demeyin. Bazı dönemler ağır geliyor, kimi zaman duygusal olarak kaldırmakta zorlanıyorum. Bu sebeple sinemada sık sık yalnızca eğlence vadeden filmlere de ön yargısız olarak gidiyorum. Recep İvedik 6 filmine de bu biçimde gittim. Yorgunluğumu atmak, dinlenmek, merakımı gidermek belki biraz da gülmek için. Yalan yok ilk iki filminde güldüğüm bir film Recep İvedik. Bence ciddi bir toplumsal tespitin ürünü. Hilmi Yavuz’un bile ilk iki film üzerine yazdığı bir inceleme var. Ancak bu sefer pek güldürmedi.

Beklentisiz gitmeme rağmen kocaman senaryo hatalarıyla karşılaştım. Film, fragmandan da anlaşılacağı üzere Konya yerine yanlışlıkla Kenya’ya giden Recep İvedik ve arkadaşının öyküsünü anlatıyor. Senaryo’nun üzerine kurulduğu çatışma çok zayıf. Dış hatlar ve pasaport kontrolünün anlaşılmamasını hadi Recep İvedik ve arkadaşının karakterlerine verdik diyelim ancak Recep İvedik’in uçuş sırasında sergilediği davranışların yere inildiğinde bir yaptırımla karşılaşmaması da hayli eksik. Filmin gerçeküstü bir anlatımı olduğunu Recep İvedik’in bir süper kahraman gibi davrandığını buna takılmamak gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz biliyorum ancak senaryonun geri kalanı gündelik yaşama ilişkin konularda tutarlı ve gerçekçi davranıyor. Aynı biçimde Recep İvedik’in safari aracından indikten sonra rehberin büyük göçü kaçırmamak için gitmek zorunda kalması da izleyiciyi ikna edici değil. Kabile üyelerinin tanrıları olma olasılığı olan birini hapsedip mucizeye zorlamaları da çok garip.

Anlaşılmaz yarım bir Türkçeyle kötü oyunculuğun birleşiminden oluşan sanki başarısız bir vidyo oyununun yapay zekası tarafından yönlendirildiğini hissettiğimiz kabile üyelerinin dahi derinleştiremediği Recep İvedik bu sefer sağlam çuvallamış durumda.

Televizyonda yayımlanan vasat bir TV-tiyatronun skecini izlemiş gibi hissettim ben. Bol bol boşlukla dolu bir öyküydü. Yaş arttıkça beğeni düzeyi de ister istemez yükseldiği için artık Recep İvedik beni gülmeye yaklaştıramıyor bile sanırım.

NOT: Bir de Recep İvedik’in dişleri dışında makyajının da başarısız olduğunu söylemem gerekir.

Yorum yaz!