Quibi ile Mobil Dizi İzleme

Quibi ile Mobil Dizi İzleme … Sinemada akım diyemesem de yükselen bir trend var. Film süreleri gittikçe kısalıyor. Ödüllü ya da tanınmış bir yönetmen değilseniz günümüz koşullarında artık 3 saatlik filmler çekmeniz ya da her bölümü bir saat süren dizilerle seyircinin karşısına çıkmanız çok olası değil. Elbette ciddi sanat ürünü ortaya koyan yönetmenleri bu belirlemenin dışında bırakıyorum ama süreler azalıyor sevgili okur.

Başta ben ve benim gibi birçok insan için 20 dakikanın üzerindeki dizileri izlemek bile olanaklı değil; üniversite öğrencileri bile yalnızca yemek yerken kendilerini idare edecek, uçak, otobüs ya da sıra beklerken kendisini sıkıntıya sokmadan bir bölümünü bitirebileceği 20 dakika ve altı yapımları izliyorlar. Youtube’da videoların izlenme oranları ve uzun videolarda ilk 20 dakika içinde çoğu insanın bu videoları terk ettiği de bir gerçek. Bunu ben değil istatistikler söylüyor. Belki Koronavirüsü salgınında izleyicilerin davranışları değişiklik göstermiş olabilir ancak genel durum bu. İnsanlar eğer bir sinema tutkunu değilse filmlere ve dizilere o kadar çok vakit ayırmak istemiyorlar.

Nadiren uygun olduğumuzda hepimiz şüphesiz saatlerce dizi izliyoruz ancak gündelik yaşam koşturmacası sırasında maalesef bu artık olanaklı değil. Bir taraftan uyaranlarla dolu ekranımıza da dikkatimizi o kadar uzun süre toplayamıyoruz. Bu sebeple kısaldıkça kısalıyor yapımlar.

QUİBİ

Tam da bunun için uzun süredir takipte olduğum Quibi adında bir girişim var. Mobil Dizi İzleme işine yarayan bu işe girişim deyince küçükten başlıyorlarmış gibi gelmesin Steven Spielberg gibi yönetmenlere dizi çektirecek anlaşmalar yapan bir girişim. Quibi, Netflix, Hulu ya da BluTV gibi yapımlara imza atmak yerine 7 ile 10 dakika arasındaki içerikleriyle yalnızca mobil üzerinden izleyicilere ulaşmayı hedefliyor. Burada sıradan yapımların 7’şer dakikalara ayrılmış hallerini değil. Baştan sırf bu platform için ortaya konmuş işleri seyredeceğiz. Mobil Dizi İzleme düşüncesi üzerine kurulu platformun 175 civarı içerikle yola çıkması bekleniyor. Bir yıldır takipte olduğum Quibi, tam olarak 6 Nisan’da yayınına başlayacak yani iki gün sonra!

Türkçe altyazıya ya da seslendirmeye erişmenin olanaklı olacağını düşünmüyorum ancak 6 Nisan gelmeden ön sipariş verirseniz 90 gün ücretsiz deneme süresine sahip olacağınızı da belirtirim. Ben kendilerini destekliyor ve merakla bekliyorum.

Google Play Store, Apple Store üzerinden ya da kendi web sitesinden ön kayıt yapabilirsiniz. Merak etmeyin hiçbir kredi kartı bilgisi falan istemiyor henüz.

Yorum yaz!