Poşet Çay Yüksek Miktarda Plastik İçeriyor

Kanada McGill Üniversitesi‘nden bir grup bilim adamı incelemeler yapıyor. 95 santigrat dereceye kadar ısıtılan poşet çay bu sıcaklıkta, bir bardak çaya 100 nanometre ile 5 milimetre arasında değişen 11.6 milyar mikroplastik parça bıraktıyor.

Hazır gıda ürünlerinin birçoğunda plastik olduğunu anlatıyorlar. Ekip lideri Natalie Tufenkji, bu oranın çayda diğerlerinden kat kat fazla bir rakama denk geldiğini de paylaşıyor. Masa tuzunu örnek veren Tufenkji, tuzun bir gramında 0.005 mikrogram plastik olduğunu aktarıyor. Bir bardak çayda ise bundan binlerce kat daha fazla yaklaşık 16 mikrogram plastik olduğunu söylüyor.

Tufenkji’nin takımı bu incelemeyi yapabilmek için Montreal’deki birçok farklı markanın poşet çayını almış, hatta kafelerdeki çaylara kadar veri toplamış sonra da elektron mikroskobu ve spektroskopi(1) ile 95 santigrat derecede ne kadar plastik bıraktıklarına bakmış.

Potansiyel Tehlike

Bazı alanlarda içme suyunda da ciddi miktarda plastik olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü bu durumun insan sağlığı için tehdit oluşturduğuna ilişkin bir kanıt bulunmadığını söylüyor ancak Tufenkji’nin su pireleri üzerinde yaptığı bir başka analize göre, içinde yoğun miktarda plastik olan suyun içinde yaşayan su pirelerinin ölmediğini ancak ciddi gelişim bozuklukları ve davranış değişiklikleri yaşadığını söylüyor.

Sözlerini bu alanda daha fazla çalışma yapılması gerektiğiyle bitiren Tufenkji, bizlere de çok fazla poşet çay içmemeyi tavsiye ediyor.

Dipnot 1: maddeden salınan parçalarının ışık ve ses ile izlenmesi.

Yorum yaz!