Portekiz Guimares’te alışılmışın dışında bir sinemaya gitmek isterseniz. Bunun ilk yolu aynı anda 16 kişinin gövdesine kadar girebildiği Kırkayak Sineması’na gitmek.Barlett Mimar Okulu profesörlerinden Colin Fournier tarafından tasarlanan proje, Polonyalı sanatçı Marysia Lewandowska’nın ekibi ve Londra stüdyolarından NEON tarafından inşa edilmiş.

Mantar biçimindeki tasarımın iç ve dış duvarları oluşturduğu yapı hakkında Fournier: “Biz burada mantar biçiminin mimari amaçlarla kullanılabileceğini de göstermek istedik.” diyor. Mantarların dışında açık renk kullanılırken sinemadaki karartma efektini sağlamak için içinde siyah renk kullanılmış.

Ayakta izlendiği için genellikle 3 dakikalık fragmanlar ya da kısa filmler gösterilen sinemanın projesi aslında ilhamını 1950’lerdeki Estodo Novo rejiminde açılan yerel sinema kulüplerinden almış. Bu yerel sinemaların zamanında radikal politik eleştirinin yapılabildiği birkaç kültürel alandan biri olduğunu belirten Fournier bunu hatırlatan ve sundukları önemli katkıyı unutmadıklarını gösteren bir eser ortaya koymaya çalıştıklarını söylemiş.

Bence fena girdi olmadı.

Gene görüşürüz sevgili okur.

Başka Makale Yok