Pokemon Gerçek

Pokemon … Merhaba sevgili okuyucu, merak etme heyecanımızı kaybetmedik. İnsanın ele ele vererek yaşanmaz hale getirdiği dünyayla uğraşıyoruz. Deniz herkesinken arasına sınırlar çizdik. Doğa herkesinken onu arsa arsa bölüştürüp sattık. Yaşamak için bir bahçeden fazlasına ihtiyaç duyduğumuza ikna edildik. İş bulduk kredi çektik. Yaşanmaz hale getirdik yani ne zaman güzel bir film izlesem bu hisse kapılıyorum çünkü.

Maiotik’in olayı da ondan bundan bahsederken arka planda bu gerçekleri sürekli hatırlatmak. İş, güç yaza yaklaşırken yoğunlaştı o yüzden yazamıyoruz, başka başka işlerle boş yere çalışıp didinip uğraşıp duruyoruz. Lakin ileride dağıtım ajanslarıyla anlaşarak dergi çıkarmak gibi fikirlerimiz dahi var. Bırakmıyoruz yani. Bırakmayacağız.

Diyor ve bugünkü malumatfuruş konumuza geçiyoruz.

Pokemon!

Bir dönem fırtınalar gibi esen çocukluğumda kendini çarizard sanıp camdan atlayan çocuk hikayeleriyle sarsıldığım, sırf bu çocuklar yüzünden yayından kaldırılan efsane dizi Pokemonlar. Arkasında yıllar süren bir pedagojik araştırma bulunan yayınlandığı yıllarda pazarlama ürünleriyle beraber resmen birkaç milyar dolarlık piyasa oluşturan o seri: Pokemon!

Geçenlerde öğrendim ki: Başlarda oyun olarak ortaya çıkan bu pokemon fikri, hayali varlıkların bulunduğu dünyadan öteymiş. Bu pokemonların hepsi gerçek birer canlıya atıfta bulunuyormuş aha da yukarıda listesi var.

Diyor ve bu girdiyi böyle çat diye burada sonlandırıyorum.

Çocukluğumda büyük keyifle izlerdim he. Çocuk dünyasında her bölümü basit öykülerle kurulu Tom ve Jerry benzeri çizgi filmlerden ziyade baştan sona bir öykü barındıran ve her gün başka bir bölümünü değil öyküsüne uygun sırasıyla izlediğimiz harika bir yapımdı Pokemon. Bu da o yıllarda televizyon yayıncılığında çocuklara ne kadar az kıymet verildiğinin de göstergesi. İnsanlar kızıyor ama bizim takip edebileceğimiz öyküsü olan tek yapım merak duygusunu adam akıllı ayarında devindiren çocukları aptal yerine koymayan tek yapıttı Pokemon. O yıllarda yerel televizyonlarda çocukların zıplayarak dans ettiği, enerjik duruşuyla insanın sinirini bozan sunucuların çocuklar mikrofon uzattıkları çocuk programları vardı sadece. Pokemon bir kutup yıldızı gibi parlıyordu yani. Sonradan oyunu falan da çıktı iyi de oynandı ama eski tadım yok. Özlettin pokemon reyiz.

Kendine iyi bak.

Yorum yaz!