Patlamayan Lastik

Tekerlek devrimsel bir buluş evet ama yaklaşık iki yüz yıldır kullanageldiğimiz lastikler de önemsiz değil. Daha önce lastikler hakkında şurada Goodyear firmasına ilişkin bir girdi paylaşmıştık. Şimdi ise gene devrimsel bir buluşu temsil ettiği için Michelin firmasına ait bir işi anlatacağız. Patlamayan Lastik.

Otonom araçlar, elektrikli motorlar ve menzilleri gelişedursun. Olağan parçaların formlarını ve işlevlerini de 21. yüzyılda yeniden düşünmemiz gerekiyor. Lastiklerden şarj olan arabalar ve elektrikli araç powerbanklerine kadar -ki bir girişim bu işe girdi –Patlamayan Lastik | Patlamayan LastikMichelin patlamayan güvenli, konfrolu ve yumuşak bir lastik üretme düşüncesini sonunda somutladı ve patlamayan lastiğin ilk prototipini üretmeyi başardı. Seri üretime 2024 gibi geçileceği söyleniyor. Bu olay bana otomobil ve özelinde ulaşım sektörünün de ötesinde insanlığın çocukluk düşlerine sahip çıkması gerektiğini hatırlatıyor. Patlamayan lastik bisiklet süren her çocuğun düşüydü ama bu işin peşinden giden bir mühendis sonunda gerçekleştirdi işte. Söz gelimi 17 Ağustos 1999 depremini yaşayan çocuklar da hep korunaklı bir yatağın düşünü kurdular ama tutup bir mühendis aşağıdaki gibi gerçekleştirdi.

Ya da binayı depremlere karşı dayanıklı kılan rezonans sistemleri geliştirildi. Dünya böyle güzel.

NOT: O kadar tekerlek ve lastiklerden söz etmişken yeni geliştirilen şu elektrikli pompayı da buraya ekleyeyim diyorum sevgili okur.

O lastik de bence 2024’ü bulmaz. Bu çağ inanılmaz hızlı bir çağ. Bak daha cloud gaminge 20 yıl var diyorlardı. Geforce Now çılgınlar gibi akıyor. Bilseydim macimi satmaz, oyun dizüstüsü almazdım.

Birçok gelişmeden ve videodan söz ettiğimiz bu girdiyi de burada sonlandırıyorum. Yakşanlar dilerim.

Peki şu park etmeye yarayan ek lastiği gördünüz mü onu da buradan şey edeyim de neden hala üretilmiyor diye düşünüp duralım.

Sonunda tampondan gelen çarpmalarda darbeyi bile emer güzel ürün olur bence. Otomobil sektörü geçmişe göre çok daha riskli ve devrimsel tasarım değişikliklerine imza atabiliyor artık.

Yorum yaz!