Paralel Park İçin Üretilmiş Tekerler

Paralel Park… Başlık heyecanlandırdı değil mi? Heyecanlandırmasın sevgili okur. Bu videoyu sırf böyle ürünler artık ilgimi çekmiyor demek için buraya yükledim. Konsept de konsept burama geldi. Çok devrimsel çok işe yarar onlarca tasarım videosu izledim ben. Bazılarının işe koşulmasında bir engel de yoktu ancak sermaye sahipleri gram risk almak istemedikleri için biz hiçbiriyle buluşamadık. Baştan mühendislik okuyup bunları da kendi kendime yaşama geçiremeyeceğime göre böyle videolara gülüp geçmekten başka bir şey yapmayacağım artık.

Ashlee Vance’in yazmış olduğu Elon Musk’ın yaşam öyküsünün anlatıldığı kitapta da geçiyor. Arabaların ciddi tasarım arızaları var. İnsan yaşamına ters, vücut yapımızla alakasız, rahatsız tasarımları var. Yıllardır otobüs koltukları da bizim belimizi büküyor mesela ancak kimse el atıp da değiştirmiyor bu ürünleri. Çünkü zaten böylesiyle para kazanılabiliyor ya da hava atılabiliyor.

Neymiş de park sorunu tarihe karışacakmış, neymiş de yeni teknoloji sayesinde yaşamımız kolaylaşacakmış. Ne zaman kardeş ne zaman? Konsepti bir görüyoruz sonra yirmi yıl yok ortada ürün. Bir bakmışın unutulmuş gitmiş. Gazımızı mı alıyorsunuz bizim.

Bir ara modüler cep telefonları piyasaya süreceklerini kamerasının, geçici belleğinin, hafızasının değiştirilip yükseltilebileceği konuşuluyordu, Google bile destek veriyordu birkaç işe. N’oldu şimdi onlar teker teker iptal oldu projeler.

NOT: Konsept elbette çok önemli. Severim konsept tasarımları sözüm büyük ve mantıklı kararlar alamayan sermaye sahiplerine. Sermaye sahiplerinin devrimsel kararlar alamamasıyla ilgili bir düşünce yazısını da yakınlarda çevirip burada paylaşacağım ayrıca.

Yorum yaz!