Para Dolu ATM Fare Tarafından Kemirildi

Hindistan’ın Guwathi adlı yerleşim yerindeki bir ATM durduk yere hizmet verememeye başlıyor. Ancak banka çalışanları içi para dolu ve göstergelere göre de tıkır tıkır çalışan ATM’nin neden hizmet veremediğini bir türlü anlayamıyor ve teknisyenlere haber veriliyor. Anlaşılıyor ki ATM Fare girmesi sebebiyle arızalanmış ve fare ne var ne yok kemirmiş.

ATM’nin birkaç gün boyunca hizmet verememesi üzerine olay yerine gelen teknisyenler, bir fare kokusu aldıklarını ve incelemek için ATM’nin içini açtıklarında gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüklerini anlatıyor. İçeri giren bir farenin 18.000 dolar değerindeki Hint Rupisini kemirdiğini ve makbuzları da parçaladığını görüyorlar.

Hindistan Devlet Bankası yetkilisinin ATM’nin içinden ölü bir fare çıktığı bilgisini vermesiyle beraber olay tüm Hindistan’da yayılıyor. ATM’nin bağlı olduğu şube sorumlusu Chandan Sharma, bu nadir olayı görüp şaşırdıklarını, soruşturma başlattıklarını ve bir daha olmaması için gereken önlemleri alacaklarını söylüyor. ATM Fare tarafından yuva olarak kullanılınca bir temizlik sorusu da sorulabilir tabi.

Hindistan’ın en büyük bankası olan Hindistan Devlet Bankası’nın ülke genelinde 50 bini aşkın ATM’si ve bu ATM’lerin kapalı devre kamera sistemleri bulunuyor ancak bu kameralar ne hikmetse farenin içeri girdiği anı yakalayamıyorlar. La Casa De Papel dizisinden esinlenmiş olacak faremiz de gidiyor ve ölene kadar para yiyor.

DEVRİMCİ FARE

ATM’de bulunan 43 bin dolar değerindeki paranın neredeyse yarısı olan 18 bin dolar böyle yok oluyor. Resimde gördüğünüz gri ve mor renkler de bankanın 500 ve 200 rupi için verdiği makbuzlar. Makbuz konusunda da birkaç bin dolarlık bir kayıp söz konusu anladığım kadarıyla. Haberin kaynağının de Reuters olduğunu ve şakalı, viralli bir durum olmadığını da söyleyelim. Şu farenin sistemi protesto ediş biçimine bakın! ATM Fare için inanılmaz bir devrim başlatma noktası.

NOT: Bu arada ATM sözcüğünün açılımının da Automated Teller Machine yani Otomatik Vezne Makinesi gibi bir şey olduğunu da habere ekleyelim.

Yorum yaz!