Pablo Neruda Şiirleri

En sevdiğim girdi böyle girdi. Sanatla fazlasıyla ilgili, gündelik olayların dışında, entelektüel; bol bol edebiyat duyumları içeren girdi. Karşınızda Pablo Neruda Şiirleri ve öyküsü

Pablo Neruda Öldükten Sonra Ortaya Çıkan Şiirleri

Bundan uzun bir süre önce Pablo Neruda Vakfı, Neruda’ya ait 20 yeni şiir bulunduğunu açıklamıştı. Haberdar olmayanlar için söyleyelim. Böyle vakıflar hem sanatçının öldükten sonra haklarının korunması hem dünyanın dört bir tarafından eserlerinden esinlenen ürünler için izin alınması gereken hem de öldükten sonra sanatçının üzerine aslında ona ait olmayan bir eser yıkılmasın diye kurulmuş kuruluşlardır.

Bol bol da burs, destek vb. faaliyetler yürütürler. Yazar vakıfları dünyanın iyi bir yer olmasını sağlamaktan başka bir hedef gütmeyen güzel kurumlardır. Türkiye’de de güzel örnekleri var ancak yanlış anlamalar yüzünden kimi zaman siyaseten zor durumlarda kalabiliyor ve hatta kendilerine saldırıldığı bile oluyor.

Konu dışı ama söz gelimi Tolstoy’un Savaş ve Barış’ının tiyatro uyarlamasını yapan bir yazarın Tolstoy vakfından izin almak için bir takım uluslararası girişimlerde bulunduğunu biliyorum. Bu bir kural değil ama nazik olanı bu. Racona uygun olanı bu diyor ve devam ediyorum.

Neruda Vakfı yaptığı araştırmayla Pablo Neruda Şiirleri olarak ilan edilen yapıtların gerçekten de Neruda’ya ait olduğunu da uzmanlara onaylatmıştı. Şimdi gelelim bu şiirlerin basımına. Bu şiirler yazarın ölümünün 42. yılında Latin Amerika’da ve İspanya’da yayımlanmış. Şiirlerin yayımlandığı tarih aynı zamanda yazarın 110. doğum günü ve 20 Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı‘nın ilk basımının 90. yılı.

KENDİ SESİNDEN OKUDUĞU O ŞİİR

Bugünkü araştırmam bu kadar bir de aha buradan görebileceğiniz aşağıdaki gibi bir proje var.

Gençler, insan videoyu izledikten sonra gaza gelmiyor mu! Bu çok büyük bir olay lan öldükten 40 yıl sonra bile söyleyecek bir şeylerin var. Öldükten kırk yıl sonra bile el yazmaların ortaya çıkıyor ve insanlar deliye dönüyor öldükten 40 yıl sonra. Hala yenisin. Çok çok güzel lan!

Pablo Neruda Şiirleri de hoş güzel sanat evrensel ama şiirle mizahda insan sanki yereli arıyor be sevgili okur.

Bir sonraki edebiyat haberimizde görüşene dek kendine iyi bak.

Yorum yaz!