Oteldeki Sabun Bizden Sonra Ne Oluyor?

Otellerdeki sabunlar çoğunlukla konaklama süresinin kısalığından ötürü tam olarak bitmiyor ve kalan sabun da doğrudan çöpe gidiyor. Bu, dünyanın bir tarafında böyleyken diğer bir tarafında da yalnızca sabun yokluğundan insan ölümleri %35 oranında daha yüksek seyrediyor.

Bunlar bilinen gerçekler ancak Clean The World şirketi bu işi değiştirmek amacıyla bir proje başlatmış. İş yaptıkları otellerle anlaşarak çöpe giden sabunları sterilize edip geri dönüşüme gönderen şirket, bu sabunları da dünyanın sabuna gereksinim duyan yoksul ülkelerine göndermeye başlamış.

Gayet güzel proje. Umarım Turizm cenneti ülkemin otelleri de böyle işlere imza atarlar. Hem marka tanınırlığı için de güzel bir fikir.

Hepinize günün hangi saatindeyseniz o saatlerde dilenen dileklerle esenlikler temenni ederim.

NOT: Sanki güzelim ülkemde bu yöntemle sabunları geri tekrar odalara koyar bir yere de bir şey yollamazlar gibime geliyor. Kendimi yol göstermiş gibi hissediyorum hatta ama hadi bakalım.

Sabunun keşfi dünya tarihi açısından baya önemli bir şey bu arada. Sabun üretildikten sonra salgın hastalıkların sayısı azalıyor. Ölüm oranları düşüyor. bugünkü korona virüsü salgınında da sabunun önemi tekrar tekrar ortaya çıkıyor. Kendisi aynı zamanda birçok filmde de kullanılan sıra dışı bir obje. Hapishane filmlerinde insanlar dövülürken çarşafa sarılmış sabunlar kullanılır, Vietnam’daki napalm bombaları sabunlar sayesinde yapılır. Dövüş Kulübünden hatırlarsınız orada da insan yağından sabun üretilmesiyle ilgili sıradışı bir yöntem vardı.

Bir dahaki güzel haberde görüşmek üzere sevgili okur

Yorum yaz!