Öleceğini Bilen Tek Canlı; İnsan!

Öleceğini Bilen Tek Canlı; İnsan!
Yazıyı puanla!

Öncelikle, bu yazıyı değerli dostumun kaleme aldığı Google ölüme çare mi buluyor?” yazısından esinlenerek yazdım. Esin kaynağımın yaratıcısına teşekkürlerimle başlayalım 🙂

Yazımızın başlığını hiç düşündünüz mü? Hayatının bir gün sonlanacağını bilen tek canlı insan. Diğer hiçbir canlının bu tür bir bilince sahip olduğunu kanıtlayan bir emare yok. Acaba bu bilince sahip olmak iyi bir meziyet mi insanoğlu için?

Bu soruyu diğer canlılara göz atarak cevaplamaya çalıştım. Yani ölüm bilincinde olmadığını düşündüğümüz canlılara. Elle tutulur, üzerinde konuşulabilir bir şey buldum. Yaşam hızı!

Tabiatta, öleceğini bilen tek canlı insan olduğu için yaşamı bu kadar aceleye alıyor. Sonunu bildiği ama sonucuna müdahale edemediği belirsiz bir zaman aralığına kimi olanca fazla yaşantı, kimi olanca fazla meta dolduruyor. Koşuyoruz, geç kalıyoruz, erken gidiyoruz, acele ediyoruz, biriktiriyoruz, yetişiyoruz, yetişemiyoruz, ısrar ediyoruz, telaşa kapılıyoruz, pes etmiyoruz ve onlarcası. Neden mi? Çünkü bu serüven bitecek ve bizler bunu çok iyi biliyoruz.

Peki, diğer canlılar acele etmiyor mu? Hiç mi hızlanmıyorlar? Evet, hızlanıyorlar. Acele de ediyorlar fakat tek bir koşulla; “ölüm tehlikesi altında.”

Bir ceylan sadece aslanlara yem olmamak için hızlandırır bacaklarını. Bir antilop, sürüsüyle nehri geçerken timsahlara yem olmamak için hızlanır. Bir aslan, açlıktan ölmemek için avına doğru son sürat koşar. İlginçtir, basilisk kertenkeleleri boğulmamak ve yem olmamak için o kadar hızlı hareket ederler ki su üstünde koşabilirler.

Çok garip değil mi? Bir tarafta öleceğini bildiği için sürekli hızlanan insan. Diğer tarafta sadece ölüm tehlikesi altında hızlanan canlılar.

Asıl kararı hür iradelerinize bırakalım. Öleceğini bildiği için yaşamını süratle süsleyip, ölüme sessizce ve çok yavaş teslim olan insan mı; yoksa sadece ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı zaman hızlanıp, yaşamını sakinlik ve sıradanlığın güzelliğiyle süsleyen diğer canlılar mı iyi bir şey yapıyor?

Son olarak bir teoriyle bitirelim. İnsan, evrim sürecinde zararlı mutasyona uğrayıp şekillenen bir varlık olabilir mi? Yoksa bu yüzden mi kendisine ve yaşadığı bölgeye en çok zarar veren canlı sıfatını kazanıyor?

Bir yorum “Öleceğini Bilen Tek Canlı; İnsan!

 • 12/01/2018 at 00:05
  Bağlantı

  Merhaba,

  – entelektüel mode on – ilham vermek ne güzel – entelektüel mode of –

  Daha önce söz verdiğim üzere ZTA’nın entelektüel sorumluluğu üzerine yazdığı bir yazıya cevap verecektim ancak ZTA’yı haklı bulduğum için vermeyeceğim o sözümü yerine getiremeyebilirim. Lakin diğer bir sözüm “Fotoğraf Neden Sanat Oldu?” ya da “Nasıl Sanat Oldu?” başlıklı yazıyı Roland Barthes’la destekleyerek yazacağımın sözünü buradan tekrar veriyorum. He işime gelmezse cayar mıyım? Cayarım. Söz verdim bişey mi oldu? Olmadı.

  Lisedeki din kültürü öğretmenimiz defterimizin başına “Söz namustur, sözünde durmayan namussuzdur!” yazdırmıştı. Bu da böyle bir anımdır. İmam hatipler kapatılsın. İyi akşamlar dilerim.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir