Neredesin Firuze? Filmine Bir İngiliz Yorumu

Merhaba sevgili okur, bugünkü girdimizin konusu 2004 yılında çekilen Neredesin Firuze? filminin IMDB sayfasındaki bir inceleme. Twitter’da erevis adındaki kullanıcının paylaşımıyla haberdar olduğum inceleme şöyle:

Londra’da yaşayan chorattil adındaki kullanıcı yanlışlıkla bir Türk filmine bilet alıyor ve izlediği filmden inanılmaz etkileniyor.

“Neredesin Firuze filmini Londra’da izledim. Aslında Village adındaki bir filme bilet almak istemiştim ama salona oturunca kendimi altyazılı bir Türk filminde buldum. Yaşamımda ilk defa bir Türk filmi izliyordum. Aslında kalkacaktım ama Village filmi başlayalı da 15 dakika olduğu için oturmaya karar verdim.

Başlangıçta tipik çift kaşarlı bir Hint filmi bekliyordum ancak öyle olmadı. Sonuna kadar kaldım ve büyülendim. 20. yüzyılda insanın özünü ve ruhunu yakalayan büyüleyici bir film olduğunu düşünüyorum. Beni tek üzen şey Neredesin Firuze filminin dünya tarafından asla bilinemeyeceği gerçeği bana kalırsa yayımlandığı dönemde ilk 25’te olmasa da IMDB’nin tüm zamanların en iyi 250 filmi arasında yer alması gereken bir film.”

Şimdi bize ne elin adamının yaptığı yorumdan bunu okuyunca gururlanacak mıyız? Bu ne oryantalizm? diye soran sevgili okur. Olay o değil. Yaşamın bir kısmının böyle küçük sürprizlerle dolu olması. Sevgilisi olan hemşirenin elleri antiseptik maddelerden etkilenmesin diye tıbbi eldiveni bulan doktorun farkında olmadan enfeksiyondan ölümleri yüzde 90 oranında azaltması gibi sürprizler… Hesaplamadığımız şeyler… Yorumu yazan insan belki de öykü yaşama gereksinmesi olduğu için bu rastlantıyı büyüterek anlatmış olabilir ama benim hoşuma gitti açıkçası.

Neredesin Firuze? Filmine Bir İngiliz Yorumu | IMDB Yorumu

Kendinize iyi bakın.

Yorum yaz!